Шта НЕ СМЕ да се ради дан после Светог Николе?
19.12.2024.
17:07
СВЕТИ Никола један је од најважнијих хришћанских светаца, чудотворац и заштитник морепловаца, путника, деце, бродова, многих приморских градова широм света.
У Србији је то најчешћа породична слава.
Свети Никола слави се 19. децембра, када је спомен на дан његове смрти, али и 22. маја (Летњи Свети Никола), у знак сећања на пренос моштију из Мире у Бари.
По народном веровању Свети Никола превози душе са овог на онај свет. Пре него што је Архангел Михаило почео да вади душе људима, то је чинио Свети Никола.
Главно обележје сваке крсне славе су свећа, жито и колач, међутим, постоје бројне полемика међу нашим народом на тему шта би требало урадити после обележавања светог дана у породици са преосталим житом и свећом која није изгорела до краја.
Светог Николу, како се обично каже, пола Срба слави, док друга половина иде у госте, тако је то било и јуче, а ево шта кажу свештена лице на питање шта треба да се уради са обележјима славе дан после.
Једни сматрају да су свећа и жито резервисани само за дан славе и свеца којег обележавамо. Други мисле да се житом служе гости све док се не поједе, а да се свећа пали и на патерице. Док трећи застуају став да жито послужују и други дан, али свећу тада не пале.
Шта је од овога исправно?
Пшенично зрно у хришћанству је симбол вечног живота, смрти и васкрсења, када се сеје оно умире и клија, али из њега се рађа нови живот који доноси стоструки род.
Славско жито се кува и приноси у славу Божију и част светитеља који се слави, као и за здравље и напредак дома и његових укућана, али првенствено за покој душа свих предака у том дому. Служи се гостима и укућанима док се не поједе. Велики грех је бацити га.
Свећа симболизују светлост Христове науке и гори током целог дана славе. Када пожелимо да је угасимо, прво се прекрсите и то учините са славским вином.
Како су славске свеће прилично велике, углавном се деси да не догори сасвим. Према речима свештеника, у том случају би је требало ставити поред иконе, где би требало да стоји до наредне године, а палите је за време породичних молитви. А ако и другог дана имате госте, ваљало би да се помолите Богу и упалите је.
Осим тога, како стари обичају налажу, на дан након крсне славе не треба обављати било какав кућни посао. Такође, домаћини би требало да спремају само храну и то искључиво посну, јер и други дан славе се не служи мрсна храна. Конзумирање мрсне хране на овај празник је забрањено – пошто је у току велики Божићни пост.
(Стилл)