"ОНИ СУ ГЕНИЈАЛНА НАЦИЈА": Алберт Ајнштајн о Србима
23.12.2024.
08:31
АЈНШТАЈН је оставио Милеву непосредно пред избијање Првог светског рата, а формално су се развели 1919. године. У договору о разводу стајао је и Ајнштајнов пристанак да "Милеви да цео новчани износ кад једном у будућности добије Нобелову награду"!
Алберт Ајнштајн неколико пута је боравио у данашњој Србији. Породица Марић била је веома богата, а постоји прича да су чувене прорачуне радили током посете њиховом имању у Каћу. У мају 1904. године родио им се син, а у јулу наредне године све троје дошли су у место недалеко од Новог Сада.
У књизи о несрећној судбини Милеве Марић, под насловом "У сенци Алберта Ајнштајна", Десанка Ђурић Трбуховић описала је ту посету:
- У кући Марићевих су свечано дочекани и ту су поваздан долазили рођаци и познаници да поздраве Милеву и виде њеног мужа и сина. Алберт се понашао природно и лежерно, носио је свог сина на леђима по Новом Саду. Разговори су били живи, само Милевина мајка није могла да се споразумева са зетом, јер није говорила ниједан страни језик...
Исте те године Ајнштајнови су на седам дана дошли у Београд. Милевина пријатељица са студија Хелена Кауфлер, рођена Бечлијка, ту је била удата за инжењера Миливоја Савића. Савићи су живели на Врачару, а своје госте су водили на језеро које је постојало у селу Кијево код Раковице, где су Миливоје и Алберт волели да веслају.
Кажу да се Ајнштајну веома допао Калемегдан. Он је волео да прича вицеве и много се трудио да створи слику о себи као обичном и опуштеном човеку.
Остала је записана ова његова изјава:
- Ја више не верујем ни лекарима, ни медицини, ни било чему, јер они су против алкохола. Србин пије од рођења па до смрти; како се роди, како расте, кад путује, кад се жени, кад се сахрањује, па ипак су Срби генијална нација. Ја их тако ценим према мојој жени...
Две године касније доћи ће опет у Нови Сад. Десанка Ђурић Трбуховић описује:
"Имао је дугачку неуредну косу, радостан и насмејан, носио је сина на рамену по новосадским улицама. То је бунило новосадску средину, која је ценила само конвенционалан ред и устаљену учтивост, од чега је он целом својом појавом одступао, па су га назвали 'онај шашави Марићев зет'... Студенти су се окупљали око његовог стола у кафани 'Ержебет Кираљи', где је волео да долази..."
Ајнштајн је оставио Милеву непосредно пред избијање Првог светског рата, а формално су се развели 1919. године. У договору о разводу стајао је и Ајнштајнов пристанак да "Милеви да цео новчани износ кад једном у будућности добије Нобелову награду"!
Две године касније одржао је обећање, а с разводом су престале његове везе са Србијом.
(Курир.рс)