Српска православна црква и верници данас обележавају преподобну Ксенију Римљанку.
Преподобна Ксенија Римљанка рођена је у Риму као јединица знаменитог сенатора. Иако је од малена била привучена љубављу према Христу и желела да се замонаши. Међутим, њени родитељи су захтевали да се, као и све остале девојке тог времена, и она када дође време, уда.
Како би то избегла, Ксенија је заједно са своје две робиње побегла од куће. Настанила се на острву Коа где је, заједно са робињама, основала девичанску породицу и потпуно се посветила молитви и љубави према Исусу.
Тако је провела цео живот, а списи говоре да је, иако племићког порекла, увек била одевена бедније од било које друге монахиње и да ја на хлеб који једе често посипала пепео из кадионице.
Предање каже да је умрла око 450. године када се над манастиром појавио "венац од звезда са крстом у средини, сјајнијим од сунца".
Прочитајте још
Верује се да њене мошти доносе исцељење сваке болести
Верници и данас обилазе гроб Преподобне Ксеније Римљанке јер се верује да њене мошти доносе исцељење сваке болести, као и срећу онима који их дотакну. Српска православна црква слави је 24. јануара по црквеном, а 6. фебруара по грегоријанском календару.
Како је реч о великој светитељки која се целог живота борила за право жена да саме одлучују шта ће радити са својим животом, Ксенија се и данас сматра заштитницом лепшег пола. Зато би даме данас требало да се суздрже од било каквог рада, нарочито оног везаног за кућу. Уместо тога, у част ове светитељке требало би да дан проведу у природи и одмору, као и да обавезно сврате до цркве и запеле свећу и изговоре ову молитву:
- У теби се, мати, сигурно спасе боголикост, јер си примивши Крст, следила Господа Христа. Делима си учила презирати тело, желећи више за душу ствари бесмртне, зато и са Анђелима, Света Ксенијо, радује се дух твој.”
Поред Римљанке данас се сећамо и руске светитељке
Православни верници данас прослављају и Свету Ксенију Петроградску – заштитницу сиромашних и невољних
Верници данас, 6. фебруара, славе Блажену Ксенију Петроградску, велику руску светитељку и чудотворку, познату као хитру помоћницу свих који су у невољи.
Рођена између 1719. и 1730. године, Ксенија је након преране смрти супруга напустила световни живот и прихватила подвиг јуродства – хришћанског безумља, подносећи понижења из љубави према ближњем и ради духовног спасења. Одрекавши се имања и чак свог имена, назвала се Андрејем Фјодоровичем, по покојном мужу, и лутала улицама Петрограда, помажући сиромашнима и несрећнима.
Због своје прозорљивости и духовне снаге, народ ју је још за живота поштовао, а верници јој се и данас обраћају за помоћ у невољама – нарочито они без дома, посла или они неправедно осуђени. Сахрањена је на Смоленском гробљу у Петрограду, где су временом забележена бројна чудеса на њеном гробу.
Руска православна црква ју је званично канонизовала 1988. године, али народна побожност према њој траје већ више од два века.
Верује се да ће жеље коју замисле у тренутку док се моле Светој Ксенији и бити сигурно испуњена.