У овој драми редитеља Марка Маринковића, Небојша Глоговац је играо лик свештеника Милутина.

Оно што мало ко зна је податак да је Карла дел Понте забранила снимање треће сезоне ове сада већ култне серије јер јој се није допала.

Серија у којој је главни лик официр који брани своју земљу за Карлу је био неприхватљив и она је искористила сав свој утицај како би спречила њено даље снимање.

Фото: Анђела Стевановић Живковић

 

 

О чему се заправо тачно радило детаљно је описао генерал Јован Милановић.

НАТО бомбардовање Југославије које је почело 24. марта 1999. године, могло је да се догоди шест месеци раније да планове агресије није осујетио генерал Јован Милановић.

Њему је у томе помогао француски мајор Пјер-Анри Бинел, такође обавештајац, који је набавио нацрте са свим циљевима које је НАТО планирао да гађа.

 

Foto: Јутјуб принтскрин/Miloš Milošević

 

 

Француске власти су против њега покренуле поступак за издају. У својој одбрани саопштио је да се уопште не каје, да мрзи САД и да се бори за обнову српско-француског савезништва. Осуђен је на пет година затвора.

Генерал Јован Милановић завршио је војну академију и највише војне школе у Београду. Радио је у Управи за ратно планирање Генералштаба до 1985. године.

Радио је, такође, као шеф кабинета начелника Генералштаба. Од 1995. до 1998. године био је на месту министра саветника у мисији СРЈ при ЕУ. У октобру 1998. откривено је да је војни обавештајац и лишен је слободе. У притвору је провео 49 дана.

По повратку у земљу радио је као заменик шефа војне обавештајне службе.

Иначе, у серији "Мој рођак са села" лик пуковника Вранића кога тумачи Војин Ћетковић конципиран је на основу Милановићевог профила.

Фото: В. Данилов

 

 

Генерал је својевремено рекао: "Жао ми је што је серија прекинута само зато што тадашњем државном врху и Карли дел Понте није одговарало да прикажу српског официра који брани своју земљу".

И поред много информација, био је потребан кључни доказ и генерал Милановић је као оперативац кренуо у потрагу.

Фото: П. Митић

 

 

- Паралелни покушаји су били да дођем до кључног, изворног плана на папиру. Да не говорим код кога сам све био, у питању је велики број људи. Сви су ми усмено давали податке, али нико се није усудио да ми да у писаној форми. Тако сам позвао и француског официра Пјер Анри Бинела и замолио га да дође на ручак и тако је започело дефинисање свих детаља касније са агресијом - присетио се Милановић.

Двадесет две године касније, генерал у пензији Јован Милановић је поносан на своја дела. 

- Он је показао велику храброст. Ја нисам био сигуран да ли је свестан жртве коју чини. Носим њега и његову породицу на души. Зато што је учинио једно дело које, не знам ко би други и да ли би се ја усудио. Можда да, можда не. Имам дилему која ме прати и дан данас. Ви сте чули за Вијетнамски синдром. Амерички официри који су и данас живи се лече од тога. Мене је тај синдром захватио пре неколико година, не у смислу да ме страх од нечега, већ једна подсвест о којој ја пре тога нисам био свестан. Мени је само било битно да сам те ноћи урадио то и после ми остало није било важно - испричао је Милановић једном приликом за медије.

(Информер)

БОНУС ВИДЕО: