Међутим, једна од најбизарнијих гласина која последњих месеци кружи мрежама потпуно је помутила ум јавности: да ли је Брижит Макрон заправо рођена као мушкарац?

Како је настала теорија да је Брижит Макрон трансродна?

Теорија завере о родном идентитету Брижит Макрон први пут се појавила још 2017. године, када је Емануел Макрон постао председник Француске.

 

Фото: Профимедиа

 

 

Прича је тада кренула из маргиналних десничарских кругова, а гласине је покренула новинарка Наташа Реј, која је тврдила да Брижит Макрон заправо не постоји и да је њено право име Жан-Мишел Трогње, што би био идентитет њеног брата.

Ова теорија поново је добила на замаху 2021. године, када је Реј дала интервју самопроглашеној духовној медијумки Амандини Рој на YоуТубе-у.

Видео је брзо постао виралан, а прича је достигла врхунац уочи председничких избора у Француској 2022. године. Наводни "докази" који су тада изнети били су смешни – од фотографија Брижитиног брата из детињства, преко спекулација о њеним цртама лица, до тврдњи да су све званичне информације о њеном животу фалсификоване.

Међутим, ни ту прича није стала. Недавно, америчка десничарска коментаторка Кендис Овенс поново је оживела ову теорију.

Фото: Танјуг/АП

 

 

Она је на свом YоуТубе каналу објавила видео под називом "Постајање Брижит: Увод", у којем тврди да је "спремна да стави своју професионалну каријеру на коцку" доказујећи да је Брижит Макрон заправо трансродна особа.

Иако за своје тврдње није изнела никакав конкретан доказ, њен видео је сакупио милионе прегледа и изазвао лавину коментара на мрежама.

Овенс је чак тврдила да су Макронови уплетени у глобалну завереничку мрежу и да председник Француске покушава да је ућутка претњама судским процесом.

Брижит Макрон убрзо је реаговала на ове тврдње и поднела тужбу за клевету против Наташе Реј и Амандине Рој. Француски суд их је у септембру прошле године прогласио кривима и наложио им да Брижит и њеном брату исплате одштету – 8.000 евра њој и 5.000 евра њему.

Емануел Макрон такође се осврнуо на ове гласине, рекавши да су "чиста лудост" и да је шокиран количином дезинформација које круже интернетом.

Фото: Танјуг/АП

 

 

Феномен "трансвестигације"

Ово није први пут да нека истакнута жена постане мета сличних теорија завере. Феномен познат као "трансвестигација" (енгл. трансвестигатион) подразумева злонамерно етикетирање славних личности као трансродних особа, обично без икаквих доказа.

Мета оваквих прича биле су и друге жене, укључујући Мишел Обаму, Меланију Трамп, поп звезду Мадону, па чак и олимпијску боксерку Иману Келиф.

Фото: Танјуг/АП

 

 

Организација "ГЛААД" која се бави правима ЛГБТQ+ заједнице, наводи да се овакве теорије користе као начин да се дискредитују или понизе жене на високим позицијама, имплицирајући да је бити трансродна особа нешто негативно.

Ове приче се често везују за шире теорије завере о "глобалним елитама" и "тајним плановима за депопулацију".

Мишел Обама је у својим мемоарима из 2018. године признала да ју је оваква кампања погодила, али је рекла да се трудила да је игнорише и да јој се смеје.

(Глоссy)

БОНУС ВИДЕО: