Данашњи дан посвећен је оснивачу српске државе и утемељивачу православља у српском народу, Светом Симеону Мироточивом, односно Стефану Немањи како се звао пре него што се замонашио.
Био је оснивач српске владарске лозе, династије Немањића, а умро је на данашњи дан 1200. године. Владао је источним српским земљама. Када је успео да прошири државу, борио се против богумила и сматра се једним од родоначелника Српске православне цркве.
Кад је утврдио државу и православну веру, замонашио се у манастиру Студеница 1195. године и добио име Симеон. Потом одлази у манастир Ватопед, на Светој гори, код сина, монаха Саве. Заједно почињу обнову манастира Хиландар, који су добили од византијског цара. У манастиру студеница и данас се налази лоза коју је засадио Свети Симеон. У народу се верује да зрно овог грожђа из Хиландара уз пост и молитве Светом Симеону помаже нероткињама да добију потомство.
Сава је пренео његове посмртне остатке 1208. године у Рашку, да би над њима измирио своју старију браћу Стефана и Вукана који су се борили за власт. Мошти су му похрањене у Студеници, његовој задужбини.
Због чудотворног течења мира из његових земних остатака, прозван је Мироточивим.
Прочитајте још
Стефан Немања се сматра великим српским државником, ктитором, али и чуваром језика. Управо је његов брат Мирослав наложио да се напише наш најстарији и највреднији језички споменик - Мирослављево јеванђеље. Како га Срби славе Свети Симеон Мироточиви се прославља исто као и све друге крсне славе - славски колач, кољиво и вино, и освештањем које обавља свештеник. Уколико падне у мрсни дан, спрема се мрсна трпеза, а уколико падне у посни дан посна. Данашњи празник је непокретан. Крсна је слава Патријаршијске капеле.