"Кад Шојић наручи кафућино, а Фема тражи компламент - то су малапропизми", написала је Инстаграм страница "Порекло речи" и питала да ли знате како је настао поменути појам.
"Термин малапропизам означава бркање речи које слично звуче услед незнања. Настаје углавном када неко покуша да звучи отмено. Носи име по госпођи Малапроп, Паланчанки из комедије 'Супарници' енглеског комедиографа Ричарда Б. Шеридана.
Госпођа Малапроп говори о девојкама које треба да уче ортодоксију (уместо ортографију), о алегоријама на обали Нила (уместо о алигаторима), грди једног човека говорећи му да је Ван Дајк (уместо вандал), спопада је хидростатика уместо хистерија.
Прочитајте још
Права шампионка овог феномена код нас је Фема из 'Покондирене тикве' Јована Стерије Поповића. Фема је богата удовица која за кратко време жели да постане отмена. Тако се она фрља речима из немачког и француског језика, па за ћерку каже да је фрајла мамзел (уместо мадмоазел), за безобрзалук, односно импертиненцију каже да је то инпретиненција, прекорева Василија што улази у собу без компламента (комплимента) и пита где је наручио тај епикет (етикета - начин отменог опхођења), а за покојног мужа каже да није марио како господа унтерондлују (уместо унтерхалтују - разговарају).
У нашој поп култури, краљ малапропизма је господин Шојић: он уместо капућина пије кафућино, Шамполиона зове шампињон, док је његова екселенција за њега ексенција. За њим не заостаје ни Жика Павловић кога инсект (инстинкт) никад не вара и који поносно даје своју дијагностику (дијагнозу), а права комедија креће када се удружи са колектором (лектором) Миланом", стоји у објави која је велику пажњу привукла на друштвеним мрежама.