У видеу који је поделила др Ирвин тврди како мокрење током туширања може да тренира мозак да повеже звук текуће воде са потребом за мокрењем.
- На исти начин, сваки пут када перете руке, туширате се или перете суђе, а у позадини чујете звук воде, ваша ће бешика 'реаговати' јер ће пожељети да мокри - објашњава.
Дугорочно, ова асоцијација може да поремети природну контролу бешике, што доводи до учестале потребе за одласком у тоалет, односно симптома сличних преурањеној уринарној инконтиненцији.
Но, то није једина потенцијална здравствена опасност повезана с мокрењем под тушем.
Прочитајте још
Неки стручњаци упозоравају да жене које мокре у стојећем положају ризикују инфекције мокраћног система, па чак и могуће оштећење бубрега. Док мушкарцима током мокрења стојећи додатну потпору пружа простата, жене немају ту физиолошку предност. Мокрење у стојећем положају може додатно да оптерети мишиће дна карлице, што може да резултира непотпуним пражњењем бешике. Тај заостали урин може да постане плодно тле за бактерије и узрокује низ здравствених компликација.
Др Алиша Џефри-Томас, терапеуткиња за здравље карличног дна из Бостона, раније је упозорила да жене нису анатомски прилагођене за мокрење у стојећем положају.
Фото: Shutterstock
- Мишићи карличног дна се тада не опуштају правилно, што значи да се бешика не празни у потпуности - изјавила је.
Још једна потенцијална опасност мокрења под тушем, која се односи и на мушкарце и на жене, јесте могућност инфекција коже. Отворене ране или огреботине на доњем делу тела лако се могу инфицирати бактеријама присутнима у урину.
Ипак, стручњаци напомињу да је тај ризик релативно низак јер би, теоретски, вода из туша требало да испере урин са површине коже, наводи Дејли Мејл.