Да са растом броја заражених, расте и број заражене деце уочавају педијатри у ковид амбулантама и дечијим болницама.
Др Снежана Рсовац, пулмолог из Дечије клинике у Тиршовој рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је разлог за забринутост родитеља ништа већа него претходних месеци.
Према њеним речима, омикрон се брзо шири али ипак даје слику умерено благу, ретко када тешку код деце и пролази за пет до седам дана.
Симптими корона вируса код деце
Говорећи о симптомима који се уочавају код деце, др Рсовац каже да што се тиче деце предшколског узраста и одојчади јавља се температура, грозница и симптоми горњег респираторног система, нос, ждрело, трахитиси, главобоље, коњуктивитиси, а доњи дисајни путеви бронхитиси, бронхиолитиси, пнеумоније - су ређе заступљени.
Прочитајте још
Код мање деце пре ће бити када се када се спусти - када захвати доње респираторне путеве слика кашња и отежаног дисања.
- Код школске деце све ово, ретко кад се јављају пнеумоније, у овом тренутку нема порста хоспитализације због тежих респираторних симптома - рекла је др Рсовац:
- У односу на претходни викенд, када је било више од 200 пацијената у 24-часовним дежурствима, јер смо дежурни смо викендом, примамо на прегледе када смо пријемни, наизменично са Институтом за мајку и дете, 200 до 220 прегледа, овог викенда нешто мањи број - 140 деце је било на прегледу. Од тога у фебртилном делу, све што има високу темпаертуру мора бити изоловано од здраве деце која немају фебрилност али имају друге проблеме, 80 одсто је заступљено од свих прегледа, а што се тиче тестирања вршимо у појединим случајевима, ако оставимо дете на болничком лечењу.
Указује да од 140 деце, код око 50 одсто је било заступљености омикрона, неку децу су тестирали, неку нису, где је била јасна клиничка слика.
Добро је што је мали број због ковида захтевао хоспитализацију, подвлачи она.
- Др Рсовац каже да од прошлог викенда све је већи број, ковид одељење је испуњено. Имамо и децу одојчади и адолесценте, ниједно не захтева механичку вентилацију, само код две бебе треба окситерапија - објаснила је она.
Вакцинација деце
Сви су стабилни, бринхиолотис је клиничка слика па је неопходнода хосптализовати их, каже она.
Што се тиче вакцинације деце, јасно је упутство, када је Фајзерова вакцина у питању.
- Остали смо при томе да је препорука да се вакцинишу деца изнад 12 године. Нисмо у групи земаља која је прешла на вакцинацију млађих до 12 година, а доза је прилагођена узрасту - напоменула је др Рсовац.
Оно што је охрабрујуће је, како каже, да нема пораст броја пацијената те узрасне категорије.
- Педијатри су обазриви, сачекаћемо јер се налазимо у пику овог таласа, постоји могућност да ће после прве недеље доћи до пораста броја међу школском децом, да ћемо наредне две недеље ући у мирнији фазу - каже она.
Деца која имају високу фебрилност, која одбијају течност, не могу да добро уносе храну, треба да одмах буду одведена педијатру.
Старијој деци потребно је да се дају симптоматски лекови, а ако после 24 до 48 сати не пролази да дођу код педијатра.
- Видећемо за четири до осам недеља како ће се дечија популација понашати и колико ћемо имати постковид симптома - закључила је др Рсовац.
(РТС)