О овој болести многи не знају ништа, али људима је јасно да је дијагноза довољно озбиљна да онеспособи Вилиса да настави да се бави глумом. Шта је афазија, како настаје и постоји ли начин да се излечи или макар успори њено напредовање?


Афазија се односи на поремећај већ усвојеног језика и говора, а њен узрок је познато или непознато мождано оштећење. Најчешће се јавља као последица можданог удара.

Узроци су обично васкуларне лезије, тумори, трауме, дегенеративне болести централног нервног система. Може наступити и повредом главе, ударцем или инфекцијом.

Фото: Профимедиа

 

 

Клиничка слика

Афазија је неспособност употребе језика: као таква, она се манифестује кроз све језичке модалитете: погађа способност слушања и говора, читања и писања, а не зависи од слуха и вида.

Најчешће, афазија настаје као последица прекида анатомских веза између сензорних и моторних делова мозга.

Њене карактеристике су: говор је углавном флуентан, долази до поремећаја именовања, немогућности понављања речи, разумевање је делимично очувано, читање је могуће у себи, али не и на глас. Пацијент је обично свестан проблема и покушава да се исправи.

Када се афазија јави као последица инфаркта, пацијент не говори, не разуме говор, не чита, не пише, не понавља речи и не именује виђене предмете.

Лечење

Неопходно је да се што пре тражи помоћ логопеда који ће наставити у болници већ започету терапију.

Било би добро почети што раније, јер чекање негативно делује на резултат и трајање терапије.

Може се рећи да је рехабилитација скоро незамислива без сарадње породице која мора бити стална, упорна, без прекида, што није лако, јер рехабилитација траје годинама.

Чланови породице са болесником морају понављати оно што је радио код логопеда и помагати му у савладавању писмених и усмених задатака.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".