Немачки БДП је у последњем кварталу прошле године пао за 0,7 одсто, што је економисте Бундесбанке подстакло на процену да је ова земља ушла у другу рецесију од почетка пандемије, пише Блиц.
Ни други индикатори нису ништа бољи. Јавни дуг им се прошле године, према проценама исте банке, повећао на 69,3 одсто, а у последњем извештају о кретању цена инфлација се попела на чак 7,3 одсто.
Фактора за овакав развој немачке привреде има мноштво. Пре избијања сукоба између Русије и Украјине, и са њим повезаних заоштравања енергетске кризе, као и прикрадајуће прехрамбене кризе, стручњаци Бундесбанке су указивали да је опоравак и раст економије успорила врло строга епидемиолошка политика. Са избијањем рата у Украјини ситуација је постала само лошија, а са даљим увођењем међусобних економских санкција Запада и Русије ствар може да буде само гора.
Да су економске прилике климаве, услед паралелног делимичног опоравка од пандемијске кризе и дивљања цена енергената, неповољне иде у прилог и информација да су тамошње Власти недавно обавестиле јавност о могућој ванредној ситуацији у снабдевању гасом, наводећи да је циљ мере "раног упозорења" да се сви припреме за ризик од прекида или обустављања дотока гаса из Русије.
Јавни дуг
Јавни дуг немачке је, према последњем саопштењу централне банке, у 2021. години порастао за додатне 162 милијарде евра на 2,47 билиона. Главни покретач раста, како пише ДПА, била је државна помоћ због пандемије.
Прочитајте још
Коефицијент дуга је порастао за 0,6 одсто на укупно 69,3 одсто и ово је други пут да је Немачка премашила 60 одсто односа дуга према БДП.
Инфлација
Према саопштењу Статистичког завода, инфлација у марту је порасла на 7,3 одсто. То је највиша инфлација у последњих 40 година. У фебруару је инфлација била на још 5,1 одсто.
Економски институт Ифо навео је да ће инфлација у текућој години бити до 6,1 одсто, што би била највиша вредност од поновног уједињења Немачке 1990. године.
Трпе несташице
Грађани Немачке, због кризе у Украјини и страха од несташица јер је та земља један од највећих извозника прехрамебних производа у Немачку, су почели да празне рафове са сунцокретовим уљем и брашном у продавницама.
"Фајненшел тајмс" навео је недавно податке Удружења индустрије за прераду уљарица у Немачкој да се скоро 90 одсто ланеног семена прерађеног у ЕУ увози.
Самим тим са загушењем у снабдевању, немачки трговци били су приморани да смање продају јестивог уља, у покушају да спрече још једну рунду гомилања залиха, тако што су ограничили продају на једну до две флаше.
Инфлацију ће бити тешко зауставити
Растуће цене енергената, недостатак радне снаге и поремећаји у ланцу снабдевања који су погоршани санкцијама према Русији, покренули су талас инфлације који ће се тешко зауставити, оцењује Кристијан Нолтинг, директор за инвестиције у Дојче банци.
Истичући да је инфлација у Сједињеним Државама и еврозони достигла вишедецеијске рекордне нивое, Нолтинг је у белешци за клијенте написао:„Слон је у стакларској радњи - његово заустављање сада би могло да буде тешко", алудирајући на девастирајуће последице инфлације, преноси Ројтерс.
- Санкције, као и предузећа која обустављају пословање у Русији, погоршавају проблеме у ланцу снабдевања. Поред тога, несташица платине, паладијума или чак неона спутаће производњу интермедијарних производа - додао је он.
(Блиц)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".