Ванредна искључења струје радним данима ће обухватити „енергетски интензивне индустрије“ које не производе основне врсте робе.

Извори кажу да је таква могућност можда искључена у блиској будућности јер је нађено решење за плаћање гаса руском Гаспрому, али неизвесност и размере рата у Украјини, као и реакција Москве на санкције ЕУ која се не може предвидети, захтевају низ интервенција које ће у Грчкој довести до ограничења потрошње електричне енергије као и превоза.

Тако ће се, како преноси лист, у „екстремном сценарију“ потпуног прекида испоруке руског гаса, и то усред туристичке сезоне, на основу плана електроенергетских менаџера и Министарства животне средине и енергетике, активирати план наизменичне „ротације искључења електричне енергије“ у Грчкој – у интервалима током радних дана.

Циљ није да се искључи електрична енергија домаћинствима, предузец́има која су на нисконапонској мрежи, ни хотелима и критичној јавној инфраструктури као што су болнице.

Тако ће прекиде у снабдевању струјом наизменично имати "енергетски интензивна" и тешка индустрија и предузећа која се струјом снабдевају са средњенапонске мреже, а не баве се основним потрепштинама каква је храна.

Струја која ће тако бити уштеђена, биће распоређена на домаћинста и предузећа на нисконапонској мрежи како би њихово снабдевање електричном енергијом било адекватно и несметано.

Влада Грчке разматра и повратак рада на даљину ради уштеде енергије у предузец́има, као и препоруке за смањење коришћења аутомобила за друмски превоз.

Влада Грчке предузима и мере које обухватају превентивну штедњу струје, ради чега ће следити модел Италије за ограничавање употребе клима-уређаја и осветљења, као и електричних уређаја у јавним зградама. Очекује се да ће ускоро бити издата упутства за то.

Тако се препоручује да се лети клима-уређаји подесе на 26 до 27 степени Целзијуса, а да се зими просторије греју на 19 до 20 степени.

Између осталог, сијалице ће се заменити савременим енергетски ефикасним, док ће по завршетку сваког посла бити обавезно гашење светала, где није неопходно.

Поред ових мера, Влада Грчке је већ предузела мере за обезбеђивање довољно енергената и сигурности снабдевања.

Одлучено је да се на 12 месеци изнајми брод-танкер за складиштење течног природног гаса, који ће бити трајно усидрен код постојећег острвског ЛНГ терминала недалеко од Атине. То ће повећати капацитет складиштења течног природног гаса.

Истовремено, појачан је рад грчких рудника лигнита за потребе дужег рада електрана које користе то гориво, пише "Та Неа".

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".