Метеоролог Недељко Тодоровић је рекао да нас очекује мање топло лето него прошле године са мање дана са екстремном температуром изнад 35 степени. Наредна два дана имамо услове за појаву невремена, али не може се предвидети која места ће захватити.

Летње температуре су нас обрадовале почетком недеље, али како је седмица одмицала сунце су заменили облаци, а поједине делове земље захватило је право невреме са олујом, кишом и градом. Уништени су засади малина, чија берба треба да почне ових дана, а било је штете и на осталом воћу и усевима.

Метеоролог Тодоровић је рекао гостујући у Јутарњем програму да је последњих месеци била права суша, у мају је било мало кише, а јун је почео са кишама што је нормално за јун.

- Расподела падавина је неуједначена у неким местима је пала количина кише за сат времена као за цео месец, а негде ништа - навео је метеоролог.

Фото: О. Радошевић

 

 

Коментаришући појаву града који је уништио воће, рекао је да анализе показују да је у западним и јужним деловима Србије већа вероватноћа за појаву невремена и града. Навео је пример да је у Ивањици просечна појава града три, док је у Београду један.

- Прошле године јун је био сушни, са мањком падавина, у Београду је пало само трећина кише у односу на просек. Прошло лето је било сушно, али је зато 2020. пала три пута већа количина падовина - напоменуо је Тодоровић.

Истакао је да је јун познат као месец који има највише падавина, али су оне неравномерно распоређене.

- У зимским месецима имамо падавине равномерно распоређене, али током лета није тако - рекао је Тодоровић.

Према његовим речима, данас и сутра могу се очекивати локалне појаве кише и грмаљавине, праћене олујним ветром, јужно од Саве и Дунава.

- Наредна два дана имамо услове за појаву невремене, али не може се предвидети која места ће захватити - рекао је Тодоровић и додао да смо имали ситуацију да је у Кошутњаку падала киша али у центру Бограда ништа.

Фото: Танјуг/С.А.

 

 

Напоменуо је да је Београд топлотно острво због бетона, и прогнозира да у појединим деловима Београда се могу очекивати падавине.

- Временске прилике су непредвидиве. Киша је потребна, боље је да пада, макар се негде и платио цех природи. У мају смо имали датумски рекорд по висини температуре, а прошле године је то био 24. јун са 38,7 степени - истакао је метеоролог.

Тодоровић је напоменуо да је екстремно топлих дана преко 35 степени, прошле године било 19 у Београду, а просек је пет, биће их и ове године, али мање топло него прошло, са мање екстремно топлим данима.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО

 

 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".