Парламент је на крају прошле године усвојио закон према којем Црна Гора током ове године може да се задужи 70 милиона евра. Сада је утврђено да нам треба пет пута више новца или 350 милиона евра.
То је на седници Владе навео Александар Дамјановић, министар финансија уз констатацију да је предложени ребаланс, темељ укупних финансија и стабилног финансирања до краја године, преносе Новости.
- Предлогом о изменама Одлуке о задуживању предвиђено је да се недостајућа средства уместо на 560 милиона евра планирају на 756 милиона. Уместо првобитне предложене и усвојене одлуке где је предвиђено задужење до 70 милиона, ми предлажемо да то задужење буде до 350 милиона имајући у виду постојеће депозите и све наше обавезе до краја године - казао је Дамјановић.
Додао је да је циљ ребаланса да се уравнотеже приходи и расходи, јер је, како је рекао, дошло до раста трошкова, односно издатака из буџета.
- То значи да су приходи буџета пројектовани на износ од готово две милијарде евра премашени па износе две милијарде и 600 милиона евра. То је 191 милион већи износ него што су предвиђени буџетом - казао је Дамјановић. - Скоро је дато седам милиона из текуће резерве на рачун управо овог ребаланса, а део надомештавамо са других позиција како бисмо дошли до четири милиона неопходних Фонду здравства због погрешног планирања.
Прочитајте још
Потребе Фонда ПИО према речима Дамјановића су 36 милиона, а у међувремену је због повећања пензија неопходно 21 милион плус додатних 15 милиона за једнократну помоћ пензионерима. Такође, како је навео, потребно је обезбедити преко 28 милиона за повећање зарада здравству и просвети. Око седам милиона иде Министарству рада ради исплаћивања обавеза према мајкама са троје и више деце, али и за подстицај запошљавања инвалида.
Премијер Дритан Абазовић је оценио да ће ребаланс омогућити да се осећамо комотније, али да ће лоптица бити пребачена код посланика, који дају крајњи суд.
- Утоку летње сезоне остварено је 15 милиона евра више у односу на 2019, када је у Црној Гори боравило више људи - рекао је Абазовић. - Таксе смо увели богатим људима са луксузним јахтама. Морали смо ићи системом правичности, помоћи ономе ко нема. Нисмо остварили приходе тамо где није било законских решења. Очекује нас тешка јесен и тешка зима, а постоје пројекције да ће социјални немири да дођу и у земље Европске Уније, да ће енергетска криза донети велика политичка таласања. Кад је реч о кредитима, услови за задуживање су лошији него пре пола године.
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".