"ОСТАЈЕМ при свему што сам раније говорио. Сва моја примања су била законита, пословао сам по закону. За сву имовину коју сам стекао, плаћао сам уредно порез".
Ово је данас пред трочланим већем Специјалног суда рекао Дарко Шарић, одговарајући на оптужбе Тужилаштва за организовани криминал да је са још 15 особа опрао око 20 милиона евра зарађених продајом наркотика. Иначе, реч је о другом по реду суђење, пошто је првостепену пресуду, којом је Пљевљак био осуђен на девет година затвора, а остали на укупно 44 године, укинуо Апелациони суд уз наредбу да се понови поступак. Тврди се да је "прљави новац" улаган у куповину некретнина, предузећа и земљишта по Србији.
- Ја сам у претходном поступку осуђен за нешто за шта нисам ни био оптужен, а реч је о предузећу "Штампа" - рекао је Шарић. - И вештаци су рекли да је све из реалних токова, и да је после продаје "Штампе" све чисто.
Један од његових адвоката је јуче истакао да је вештачењима потврђено да је 19.300.000 евра легалног порекла и да су наведени конкретни извори тог новца.
- Са овим доказима свако даље питање је беспредметно. Сваки цент је легалног порекла - навео је адвокат.
Прочитајте још
Приликом изрицања првостепене пресуде, тадашњи председник трочланог судског већа, судија Синиша Петровић је истакао да је суд прихватио Шарићеву одбрану да је своје предузеће "Штампа" продао "Вацу" 2009. године, за шта је уплаћено 30 милиона евра, од којих је више од 20 милиона евра уплаћено Пљевљаку.
- Спорно је одакле је новац који је уложио у ту фирму, а сумња се да је реч о прљавом новцу, који припада групи која се у то време бавила шверцом дроге - рекао је образлажући првостепену пресуду судија Петровић.
Али, судије Апелационог суда су укидајући ту одлуку, између осталог навеле:
- Основано се изјављеним жалбама указује да су разлози првостепеног суда потпуно нејасни и у знатној мери противречни у делу образложења где суд закључује да постоји сумња да новац који је уложен у предузеће "Штампа систем" потиче од продаје опојне дроге, те да се ради о прљавом новцу који припада групи која се у том временском периоду бавила трговином наркотика. Али, из писаних доказа произилази да су радње везане за куповину и улагање у ово предузеће предузимане још током 2006. године, док из изреке пресуде произилази да је групу Шарић оформио током 2008. године, а да су конверзија и улагање новца уследили тек 2008, 2009. и 2010. године.
Према оптужници, од 2008. па до 2010. године, Шарић и остали су новац наводно зарађен од продаје кокаина улагали у куповину некретнина, предузећа и земљишта по Србији. Период од раније није обухваћен оптужницом.
Кривицу су негирали и оптужени Радован Штрбац, Небојша Јестровић, Андрија Крловић, Маринко Вучетић, Предраг Милосављевић и Стевица Костић.Наредни главни претрес, када ће одбрану изнети остали оптужени заказан је за 21. децембар.
Иначе, Шарић је у међувремену правоснажно осуђен на 14 година као један од организатора криминалне групе која је шверцовала кокаин из Латинске Америке у Западну Европу.
Поново ухапшен 14. априла
Шарићу је у децембру прошле године укинут притвор, али је поново ухапшен 14. априла због сумње да је организовао криминалну групу која се терети за оружје, изазивање опште опасности, злоупотребу службеног положаја и планирање тешког убиства сведока сарадника Небојше Јоксовића. Недавно је за ове сумње подигнута оптужница, која још није потврђена. Том, новом оптужницом, обухваћен је и Бојан Станојковић, који је у бекству, а који је оптужен и у поступку за прање новца. Због тога је судија јуче против њега одредио притвор и наредио да се распише потерница, као и да му се суди у одсуству.
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".