Ако је за утеху, исти број ролни других произвођача продаје се по нижој цени, од 730 до 840, док је на акцији од 600 до 630 динара.
Код овог производа, компаније осим видљивог поскупљења примењују и прикривено, тако што његова цена непрестано расте, а истовремено се и величина ролне смањује. Како сазнајамо у трговинским ланцима за годину дана, у зависности од произвођача, тоалетни папир је у просеку поскупео од 30 до 50 одсто.
Грађани се питају да ли је и тај производ постао луксуз, а како истичу, не верују да су трошкови производње толико порасли. И у једном познатом трговинском ланцу сматрају да компанија, чији је тоалетни папир најскупљи, нереално подиже цене.
- То је заиста превише - истичу наши саговорници.
- Ми се трудимо да у понуди имамо што више произвођача и што већу конкуренцију, како би купци имали избор. Према нашим подацима, тоалетни папир је у последњих годину дана поскупео од 30 до 50 одсто у зависности од бренда.
Прочитајте још
Читатељка "Новости" Лена Марковић сматра да су те цене неиздрживе.
- Као да златне листиће користимо за брисање - констатује Милинковићева. - Осим тога смањују се и ролне. На први поглед делује као да су веће, али када их притиснете, видите да су слабо намотане. А, мања им је и упијајућа моћ.
Многи грађани су прешли на јефтиније алтернативе. Слађана Јанковић из Београда каже да је недавно престала да користи бренд чије су цене драстично повећане.
- Наша породица не може то више да плаћа - истиче Јанковићева.
- То је безобразлук. Бренд који смо годинама користили је претерао са ценама. Прво смо водили рачуна да на акцијама купујемо њихов тоалет-папир, али сада ни то не можемо.
Прешли смо на јефтинијег произвођача. Али, када погледате да је то производ који свакога дана користите, заправо је скуп, који год да купујете.
На српском тржишту је највише заступљен тоалетни папир из увоза. Како су недавно пренели западни медији, као и код многих других произвођача, срж проблема за овај производ је скупа енергија. Цене целулозе су порасле у последњих годину и по дана, јер су трошкови гаса и струје ескалирали на рекордно висок ниво. Претварање дрвета у целулозу, а затим у тоалетни папир је веома енергетски интензиван поступак, више него за друге врсте папира. У Европи је овај процес сада изузетно скуп, јер цене природног гаса и струје скачу на највиши ниво у историји. Представници светских компанија које производе тоалетни папир жале се да су трошкови енергије повећани за 300 до 400 одсто за годину дана. Они су рекли и да су ролне у просеку шест до осам одсто краће него лане и најављују да ће до краја године бити још краће.
Скупља производња
Произвођачке цене папира и производа од папира из увоза, у октобру су биле више за 41,7 одсто у односу на просек у 2021. години. Ово показују подаци Републичког завода за статистику. Ако се пореде октобар и исти месец лане, онда је производња ових производа поскупела за 35,1 проценат.
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".