Народна банка Србије јуче је донела две одлуке којима је омогућено банкама да дужницима којима је то заиста потребно обезбеде неопходне олакшице, а клијенти који имају тешкоће у отплати кредита треба да у непосредној комуникацији с пословним банкама уговоре оптимално решење којим ће превазићи проблеме, саопштили су из НБС.

Грађани који због пораста каматних стопа страхују да неће моћи редовно да измирују рате, имаће могућност да од банака траже продужетак рока отплате, а банке ће, кроз реструктурирање кредита, моћи да им одобре нови рок отплате који ће за кеш и потрошачке кредите морати да буде краћи од девет година, а за ауто-кредите краћи од 11 година. У питању је рок који је три године дужи од максимално дозвољеног законског решења. Када је реч о стамбеним кредитима, дужницима ће бити омогућено да рок отплате продуже за пет година, што је постојећа мера чије се важење продужава и током следеће године.

Народна банка је данас на редовној седници Извршног одбора усвојила одлуке о допуни Одлуке о адекватности капитала банке и о изменама Одлуке о привременим мерама за банке у циљу олакшавања приступа финансирању физичким лицима. Наведеним одлукама НБС у условима неопходног заоштравања монетарне политике показује одлучност да са становишта својих законских овлашћења пружи подршку грађанима у тренутним околностима и истовремено очува стабилност банкарског сектора.

- Одлуком о допуни Одлуке о адекватности капитала банке омогућено је банкама да, без утицаја на свој капитал, физичким лицима који су у финансијским потешкоћама, реструктурирају потраживање по основу одобреног потрошачког, готовинског или другог сличног кредита на рочност за три године дужу у односу на важеће регулаторно решење - наводе из НБС.

Како објашњавају, то значи да ће банка дужнику који се суочава са проблемима у измиривању обавеза моћи несметано да продужи рок за отплату ове врсте кредита, на начин да тај рок за готовинске и потрошачке кредите буде краћи од девет година, односно за потрошачке кредите за куповину моторних возила краћи од 11 година. У оквиру ових рокова, дужнику ће моћи да се одобри уступак у вези са отплатом потраживања, без обзира на степен његове кредитне задужености у тренутку реструктурирања.

Ове уступке банке ће моћи да спроводе како на своју иницијативу уз пристанак дужника, тако и поступајући по образложеном захтеву дужника након којег је банка оценила да постоје чињенице и посебне околности које су утицале на погоршање финансијског положаја дужника и тиме на могућност да он уредно измирује своје обавезе према банци.

Рок у којем дужник може поднети захтев банци за одобравање реструктурирања по новим правилима није ограничен, али се реструктурирање на овај начин може спровести само једном.

Иако је реч о могућности, не и обавези за банку, из НБС наводе да је овим прописом Народна банка Србије креирала такав оквир у којем су банке подстакнуте да грађанима којима је то заиста потребно изађу у сусрет и у заједничком интересу уговорних страна помогну дужницима да лакше измире своја дуговања и превазиђу изазове с којима се суочавају.

Олакшице и за стамбене кредите

Одлуком о изменама Одлуке о привременим мерама за банке у циљу олакшавања приступа финансирању физичким лицима, продужена је примена мере усмерене на олакшавање услова отплате стамбених кредита грађанима, што значи да банке и током целе наредне године дужницима могу понудити олакшице у виду продужавања рока отплате стамбених кредита за најдуже пет година, а да се то продужење не рефлектује на регулаторни третман потраживања.

- На овај начин је омогућен наставак подстицаја банкама да продуже рок отплате стамбених кредита за додатних пет година у односу иницијално уговорену рочност, што у тренутним околностима раста еурибор стопе у кратком року може смањити притисак на кориснике стамбених кредита са варијабилним каматним стопама и спречити пораст проблематичности стамбених кредита. Поред наведеног, овом одлуком наставља се подршка олакшаном приступу финансирању физичким лицима и у 2023. години - наводе у НБС.

(Еуронеwс)

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".