Хамдок је ослобођен након што је међународна заједница осудила војни удар и позвала војску да ослободи све владине званичнике који су у понедељак притворени непосредно након што је генерал Абдел-Фатах Бурхан преузео власт, преноси АП.


Захтевајући анонимност, један војни званичник је потврдио да су Хамдок и његова супруга слободни да се крећу и комуницирају и додао да је њихова кућа у луксузном картумском кварту Кафури "под јаким обезбеђењем".

Генерал Бурхан је раније данас изјавио да је Хамдок задржан у притвору ради сопствене безбедности и да ће вероватно бити пуштен, али је и упозорио да би се други чланови распуштене владе могли суочити са суђењем јер подстрекују протесте против војних власти који се настављају на улицама.

Дан након што је суданска војска преузела власт продемократски демонстранти блокирали су импровизованим барикадама и запаљеним гумама улице главног града, а у понедељак су војници пуцали на масу и убили четворицу демонстранта.

До војног удара и преузимања власти је дошло након вишенедељних тензија између представника војних и цивилних власти око темпа транзиције Судана ка демократији.

Фото: Танјуг/АП

 

 


То је претило да избаци из колосека процес демократске тразиције, који је започет свргавањем дугогодишњег аутократе Омара ал-Башира током народне побуне пре две године.

У свом другом јавном наступу од преузимања власти, генерал Бурхан је данас изјавио да је војска била приморана да се умеша у решавање све интензивније политичке кризе.

- Има људи који говоре о дискриминацији, а то може да нас доведе до грађанског рата који би довео до распарчавања ове земље, разарања њеног јединства, њеног ткива и друштва. Ове опасности су пред нама - упозорио је генерал Бурхан током конференцији за новинаре коју је преносила ТВ.

Војни пуч је изведен мање од месец дана пре него што је Бурхан требало да препусти цивилном политичару надлежности над Сувереним саветом, телом које управља Суданом, чиме би војска била удаљена од главних полуга власти.

Из канцеларије свгнутог премијера послато је саопштење у којем се војне власти оптужују за деловање у сагласју са исламистима који су се залагали за успостављање војне власти у Судану и другим политичарима повезаним са свргнутим исламистичким лидером, аутократом Омаром ал-Баширом.

Савет безбедности Уједињених нација требало је касније данас иза затворених врата да расправља о ситуацији у Судану.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је светске силе да се окупе и одлучно се изјасне против војног пуча, поручивши да је потребно јединство да би се свет сучио са "епидемијом државних удара''.