Испектори ИАЕА су, после контроле обављене у уторак, јавили централи у Бечу да нестало десет бурића у којима је било око 2,5 тоне руде уранијума, јавила је агенција Ројтерс.
Шеф ИАЕА, Рафаел Гроси је у поверљивом извештају навео да је контрола овог објекта првобитно планирана за прошлу годину, али да због безбедносних проблема тако нешто није било могуће.
ИАЕА није навела где се тачно налази ово складиште, упозоравајући истовремено да би овакав развој ситуације могао повећати ризик од радијације и изазов за нуклеарну безбедност.
Либија је још 2003. године обуставила нуклеарни програм, мада је у међувремену набавила опрему и технологију потребну за израду атомске бомбе. Власти у Триполију, на чијем се челу налазио Моамер ел Гадафи, међутим, нису показале претеране амбиције да се домогну нуклеарног оружја.
Власти у Нигеру признале су још 1981. године да су Либији продале око 450 тона руде уранијума, али никада није обелодањено шта су Гадафијеве власти урадиле са тим материјалом.
Прочитајте још
Према једној од верзија, део руде уранијума завршио је у Паакистану, који је 1998. године извео пет подземних експлозија, чиме је постао шеста наајснажнија нуклеарна сила на свету.
Уједињене нације су, непосредно после свргавања Гадафијевог режима, саопштиле да се у неименованој бази на југу Либије налази око 6.500 буради сировог уранијума, које чува посебна јединица војске.
Крајем 2011. године, медији су писали о хиљадама плавих бурића у којима се налазио уранијум. Складиште се, према тим наводима, налазило у граду Сабха.
Сабха се од јануара 2019. године налази под контролом јединица лојалних самозваном фелдмаршалу Калифи Хафтару, али су неки од локалних политичара, у мешувремену, променили стране и ставили се на страну власти у Триполију.
У околини тог града, годинама и са мање или више успеха активне су и милиције блиске Исламској држави.
(Ројтерс)
БОНУС ВИДЕО: