Ипак, уколико је прекршиоцу то први прекршај, судија може досудити и само новчану или условну казну. Сви они који после 20 часова желе да уђу у било који угоститељски објекат или коцкарницу морају имати ковид пропусницу са подацима о примљеној вакцини, прележаном ковиду или ПЦР тесту.
Казне за оне који су без ковид пропуснице, али и угоститеље, уопште нису мале.
Наиме, особи које су гост локала, а нема ковид сертификат пише се прекршајни налог од 5.000 динара. Казна је чак шест пута већа за ковид редара локала - у питању је прекршајни налог од 30.000 динара.
Међутим, комунална милиција открила је у контролама више случајева да су појединци користили туђе пропуснице и представљали их као своје.
Предраг Антовић из Комуналне милиције каже да су случај злоупотребе сертификата открили уз помоћ ковид редара који је посумњао да је у питању фалсификат.
Прочитајте још
- Извршили смо легитимисање лица, а прегледом личне карте и ковид сертификата установили смо да је то ковид сертификат сасвим друге особе. Приликом провере видели смо разлике у презимену и матичном броју. QР код је био исправан, али се водио на друго лице - објашњава Антоновић.
Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић каже да је у ЕУ лакше фалсификовати зелени документ него код нас.
- Дигитални зелени сертификат штитимо уз помоћ електронског печата који се налази на сертификату, QР кода, али и на тај начин што је сваки зелени сертификат валидан само уз лични документ. Европска унија користи мобилну апликацију у којој чува европске сертификате иони се доста разликују од нашег система. Наш систем је у онлајн режиму иу сваком тренутку се проверавају све базе података објашњава Јовановић.
Овакви случајеви код нас су ретки, али у Европи нису. Полицијске службе у Француској, али и другим европским државама, откриле су неколико мрежа које фалсификују потврде, тако што у вакциналну књижицу уписују да је особа добила вакцину против ковида 19 или издају дигитални сертификат, као доказ о вакцинисању или негативном тесту.
Наш зелени сертификат прилично је заштићен од оваквих злоупотреба, а ако до њих и дође, лако их је уочити. Грађани пре свега, морају бити регистровани на порталу електронске управе где ће оставити своје податке и број личне карте, што потврђује идентитет сваке особе.
Наши грађани, који ових дана путују у иностранство, са зеленим сертификатом могу да уђу у било коју земљу Европе, али је за улазак у њихове ресторане, галерије, тржне центре и друге институције потребан такозваним ЕУ ковид сертификат, са којим наш сертификат, за сада, није усклађен.
Ипак, то неће дуго трајати, Србија очекује у најскорије време одлуку Европске комисије, којом ће бити признати наши сетификати, па је вероватно да ће наши грађани најкасније од 15. новембра моћи слободно да се крећу и у затвореном у земљама Европске уније.
(Курир)