Како је објаснила, платформа "Чувам те" функционише тако што свако ко има било какву сумњу да се дешава породично насиље или било какав облик вршњачког насиља према неком детету, може да се пријави.

- Приликом пријаве, довољно је само да преко претраживача укуцате 'чувам те', и доћи ћете на прво питање 'Да ли желите да останете анонимни или не'. Неко жели да се зна да је пријавио, неко не жели, и онда даље иде 10 питања на основу којих се даље та ваша пријава распоређује било у МУП, Министарство просвете, Министарство здравља, у социјалне службе, где се очекује да ће на основу одређених параметара проблем бити решен - навела је министарка.

Нагласила је да се приликом сваке пријаве, добија одређена идентификација, помоћу које може да се прати процес након месец дана или више од пријаве и да се види да ли је држава одреаговала и на који начин.

- Зато мислим да је то веома добро поготово када је у питању оно најтеже, психичко и физичко злостављање, рекла је она. Сто деведесет здравствених установа је већ укључено у ту платформу, тако да одређени људи који су за сада задужени за извештаје ка тој платформи, на основу извештаја лекара, шаљу извештаје када се сумња на злостављање детета - закључила је она.

Фото: Д. Миловановић

 

Грујичићева каже да ће са формирањем Републичког интеграционог здравствено информативног система, који ће бити јединствен за све здравствене установе, постојати посебан програм где ће бити довољно да лекар само кликне и да уђе у ту платформу пријава са подацима о детету.

Када је о увођењу Закона о забрани пушења у свим затвореним просторима реч, министарка не мисли да ће се смањити број пушача јер, како каже, ко жели да пуши он ће увек наћи начин, али сматра да ће се присуство оних људи који не пуше, а њих је 75 одсто, повећати, поготово у ресторанима зими.

- Наравно да ће атмосфера бити далеко чистија и далеко боља. Пошто мора да прође сва министарства и мора да прође Владу, ја очекујем негде следеће године, ако буду избори у априлу онда после тога, да буде усвојен закон - рекла је она.

Грујичићева каже да је Министарство разговарало са представницима Удружења за ретке болести и овом приликом похвалила врло конструктиван начин сарадње које Министарство има са њима, јер, како је нагласила, без добре сарадње са удружењима пацијената се не би знало где су највећи проблеми и шта је то што највише њима смета.

Према њеним речима, у управи за ретке болести ће бити запослено троје или четворо људи, који ће имати задатак да како у стручном погледу прате оно што се дешава на пољу ретких болести, тако и да се изборе за одређена социјална давања која су заиста минимална, а веома значајна за те људе.

- Да ли ће то бити у Министарству здравља или у неком другом министарству, није важно. У сваком случају, ту је укључено и Министарство здравља и Министарство за рад, запошљавање, социјалну политику и борачка питања, као и Министарство за породицу и демографију - изјавила је министарка.

БОНУС ВИДЕО:

ОДБОРНИЦИ ОПЗИЦИЈЕ ДИВЉАЈУ У СКУПШТИНИ ГРАДА: Опет хаос - Транспаренти и озвучење

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".