Наиме, када један партнер, најчешће отац, не плаћа алиментацију, прва следећа инстанца су баба и деда. Након раздвајања и сложеног сплета околности, њихов син је остао без прихода, а терет је пао на баку и деду.

До сада су платили 20 хиљада евра, каже бака.

- Супруг и ја смо плаћали 7.000 куна од пензије од 9.000 куна, односно 75 посто пензије. До сада смо исплатили око 20.000 евра - рекла је бака Марија.

Пали су на границу сиромаштва и живели са 300 евра месечно.

- Центар за социјални рад Кореница је у надзору утврдио да немамо довољно новца за основне животне потребе и одредио једнократну накнаду од 3.500 куна у три рате - додала је бака Марија.

Али лички пар више мучи туга него новац.

 

- Три и по године нисмо видели своје унуке. Та деца жуде за нама и ми за њима. Отићи ћемо, нас двоје, за дан, за месец, за годину дана. Остају деца, а за њих остаје вечна траума - закључила је Марија.

Она и њен супруг и даље плаћају 400 евра алиментације сваког месеца.

Одредба по којој баке и деке плаћају алиментацију уместо своје деце заправо је модел увезен из САД. Већ девет година Синдикат пензионера покушава да то промени.

- Ово је заправо емотивно уцењивање потомства, односно оца деце, па ће он, да му тата и мама не би платили и завршили у сиромаштву, онда да почне да плаћа. Ово је сулудо, ниједна држава у Европи то ради - рекла је Јасна Петровић, председница хрватског Синдиката пензионера.

Али таквих случајева није мало. Реч је о 114 судских одлука у периоду од 2015. до 2021. године према којима су баке и деке дужни да издржавају своје унуке, саопштило је Министарство рада, пензијског система, породице и социјалне политике.

(ХРТ)

БОНУС ВИДЕО:

ВЕСЕЛИН ИМА НЕОБИЧНОГ КУЋНОГ ЉУБИМЦА: Гаји буљину, једну од највећих сова на свету