То и практично значи да сви власници ЕУ дигиталног зеленог сертификата издатог у Србији могу несметано да функционишу у земљама ЕУ, да пролазе границе, али и да улазе у ресторане, биоскопе, музеје, позоришта.

Дописник "Новости" је, са једним нашим грађанином који је допутовао у туристичку посету, успешно проверио важење овог документа у једном од париских ресторана, наручивши кафу. Без овог сертификата, у Граду светлости није могуће отићи на утакмицу, ући у болницу или отпутовати возом на даље дестинације. Не примају госте чак ни у баште ресторана, које у ово доба године и даље раде, са спољним грејачима.

- Нови сертификати нам доста помажу, јер смо до сада морали стално да објашњавамо и показујемо домаће потврде, надајући се да ће нас пустити у музеје које смо обилазили. Срећом, нисмо имали већих проблема, али сада ће, свакако, све бити много лакше - каже нам Драган из Београда, који са супругом и двоје деце борави ових дана у Паризу у посети рођацима.

То је и конкретан резултат најновије одлуке Европске комисије да Србију уврсти на листу земаља чије сертификате признаје на својој територији.

Српска породица, која је у Париз дошла неколико дана пре ступања на снагу нове одлуке, све је, накнадно, током боравка, брзо завршила, преко интернета, на сајту е-управе. Потврде су, преко рачунара у Паризу, издате за свега неколико минута. Није, чак, потребно ни да се одштампају, већ се све завршава електронским путем, од уноса података, до учитавања кода, преко екрана, у мобилне телефоне.

То, уједно, олакшава и путовања. На аеродромима су путници до сада на увид показивали потврде о извршеној вакцинацији, док сада оне могу да се учитавају, што ће убрзати процедуру. Ипак, зависно од државе, постоји могућност да се потврде и даље ручно прегледају, јер неке земље не признају кинеско и руско цепиво.

- Путници треба пре доласка да се о томе детаљно распитају при представништвима земаља у које долазе - посаветовала је у изјави за "Новости" портпаролка Европске комисије Катаржина Коланко.

Дописник "Новости" је претходних дана био у контакту са нашим грађанима који су са две кинеске вакцине и трећом дозом "фајзера" без проблема прошли царинску контролу на аеродрому "Шарл де Гол" у Паризу. Сада би то све требало да буде још једноставније.

Учитани кју-ар код, у оваквој комбинацији показује ознаку "фајзер 3/3". Ко је примио прву дозу, на пример, "астра зенеке", а другу "фајзера", стоји му "фајзер 2/2". У принципу, наводи се само произвођач последње дозе, уз број примљених цепива.

До сада су наши грађани у Француској имали могућност да домаће сертификате претворе у француске.

НЕГДЕ МОГУ И ТЕСТОВИ

ОСИМ вакцина, за валидни кју-ар у Француској важе и тестови. ПЦР не сме да буде старији од 78 сати, а антигенски од 48. Такође, може да се приложи и потврда о прележаној болести, у размаку од 11 дана до 6 месеци. Неке земље, међутим, више не признају тестове као пропусницу.

(Новостио онлајн/Г. Чворовић)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".