Празник Мратиндан је у црквеном календару уписан црним словима као: Свети краљ Стефан Дечански - Мратиндан. Мратиндан је дан светог Мартина којег су Срби славили на исти дан док су били по старијем календару, који је сачуван и слављен у римској цркви на исти датум, по јулијанском. Идентична поклапања су и у вези Светог Вида 15. јуна или Михољдана. Михољдан нема везе са Св. Киријаком Отшелником него са Михаилом.
Краљ Стефан Дечански био је ослепљен као млад и пет година провео је као заточеник у Цариграду, задивљујући својом мудрошћу и кроткошћу. Како учи православље, када се навршило пет година тамновања, јавио му се свети Никола и вратио му вид.
Зато је данашњи празник заветни дан за све који болују од очних болести.
У знах захвалности, свети Стефан подигао је храм Високи Дечани, испод Проклетија код Пећи, у којем почивају његове свете мошти.
Некада се на овај дан у народу прослављао Свети Мартин. Црквеном одлуком на овај дан премештена је слава посвећена српском краљу.
Прочитајте још
Народ га је по Светом Мартину који се раније прослављао истог дана прозвао народском варијацијом - Мрата.
Откуд баш "Мрата"?
У време постојања јединствене хришћанске цркве и једног (јулијанског) календара на данашњи дан славио се празник Св. Мартина. Овај светац је у земаљском животу био војник којем се због своје хуманости јавио у сан Господ Исус Христ, због чега је он напустио војну службу и крстио се. Убрзо затим се замонашио. Био је еписког града Тура у дашањој Немачког и водио је велику борбу са паганима и аријанским јеретицима. Преминуо је 397 године.
У скоро свим нашим крајевима данас се обележавају крсне и заветне славе. Многи су и крштени његовим именом.
Народна веровања на овај дан
У народу постоји изрека "свети Мрата, снег на врата", којом се означава почетак хладног и снежног периода године.
Верује се да време на Мратиндан означава и каква ће бити надолазећа зима. Ако је дан магловит зима ће бити променљива, а ако је ведар и сунчан, биће мраза.
Такође, према веровању Мрата у ове дане сазива све вукове и одређује им где ће и колико оваца појести. Он гледа колико ко ради, а онда већа с вуковима и усмери их чије овце да подаве.
Верује се да домаћин који је грешан и не поштује Светог Мрату ове године у торовима може да очекује гладног вука.
Црквеном одлуком на овај дан премештена је слава посвећена српском краљу. Заветни је дан свих који болују од очних болести. Сматра се и заштитником вукова. У народу се и данас чује изрека: "Свети Мрата, снег на врата", којом је означен почетак хладног и снежног периода године.
Према веровањима у појединим деловима Србије, ако на данашњи дан домаћин прихвати кућне послове на себе, укућанима ће кренути набоље, али ако се понаша размажено и негодује, година ће бити лоша.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".