Она је била рођена као принцеза Марија од Румуније, кћерка румунског краља Фердинанда I и краљице Марије, унуке британске краљице Викторије. Била је позната по својој лепоти, интелигенцији и хуманости.
Марија Карађорђевић је рођена 6. јануара 1900. године у Готи, у Немачкој. Њена мајка је умрла после порођаја, а њен отац је погинуо у Првом светском рату, тако да је Марија одрасла уз помоћ своје маћехе Софије, која је била наставница. Марија је била надарена и вредна ученица, која је завршила основну школу и гимназију са одличним успехом. Она је волела да чита књиге, посебно историјске романе и приповетке о српским јунацима и ратницима.
Године 1922, будући краљ Александар I Карађорђевић је био позван у дворац Пелеш, где је упознао Марију. Марија и Александар су се заљубили, и венчали су се исте године у Београду. Венчање је било велики међународни догађај, који је привукао пажњу јавности и медија. Марија је постала краљица Срба, Хрвата и Словенаца, а касније и краљица Југославије, када је Александар променио име државе 1929. године. Са Александром је имала три сина: Петра II, Томислава и Андреја.
Марија је била омиљена међу народом, који ју је ценио и поштовао као своју краљицу. Она је била активна у хуманитарним и културним организацијама, које су се бавиле образовањем, здрављем, социјалном заштитом и уметношћу. Она је такође подржавала покрет за еманципацију и права жена, који је био део комунистичке организације. Она је писала о положају жена у друштву, о њиховом образовању, раду, здрављу, култури и политици. Она је заговарала равноправност жена и мушкараца, као и право жена на слободан избор брачног партнера, развод и контрацепцију.
Након убиства краља Александра у Марсеју 9. октобра 1934. године, Марија је остала да брине о синовима и припремала је Петра на преузимање краљевске улоге када постане пунолетан. Мужевом смрћу је постала краљица-мајка. Била је врло омиљена међу српским народом. У традиционалном друштву тадашње Србије, била је узор супруге и мајке. Била је активна у добротворним организацијама.
Једна од највећих љубави краљице Марије била је она према аутомобилима. У време када су се у свету жене-возачи могли набројати на прсте једне руке, краљица Марија је "мотала волан" по београдским улицама остављајући у прашини краљевску пратњу на коњима. Уз сву ту скромност, била је једна од првих жена са возачком дозволом, и веома је волела лепе аутомобиле. У једном од њих 8. октобра 1959, на 25. годишњицу убиства у Марсељу, стигла је и у Париз.
Марија је умрла 22. јуна 1961. године у Лондону.