Магазин "Форбс" сваке године објављује листу милијардера, а звезда најновије листе је Клементе дел Векио. Оно што привлачи пажњу света је чињеница да он има само 19 година, што га чини најмлађим милијардером који се нашао на престижној листи. Овако је Клементе доспео на престижну листу.
Клементеов отац, италијански милијардер Леонардо Дел Векио, бивши председник компаније „ЕссилорЛукоттица“, највеће светске компаније за наочаре, преминуо је у 87. јуну прошле године. Његово богатство од 25,5 милијарди долара наследили су његова супруга и шесторо деце, укључујући Клементеа – који је постао најмлађи милијардер на свету.
Повучени тинејџер
Он је милијардер постао са 18 година, тако што је наследио 12,5 одсто удела у холдинг компанији свог оца – „Делфин“, са седиштем у Луксембургу.
Нето вредност Клементеа Дел Векија тренутно износи четири милијарде долара, према подацима магазина „Форбс“. Дел Векио, упркос свом значајном наслеђу, наводно је фокусиран на своје студије и лична интересовања. Показао је велико интересовање за науку и технологију, изражавајући жељу да похађа колеџ и настави каријеру у овим областима.
Клементе Дел Векио наводно поседује неколико луксузних некретнина у Италији, укључујући вилу на језеру Комо и стан у Милану. Упркос огромном породичном богатству које проистиче из Леонардовог царства, које је укључивало куповину великих брендова као што су „Сунгласс Хут“ и Реy Бан“, Клементе је остао повучен и наводно није директно био укључен у послове свог оца.
Клементеов најстарији брат – Клаудио, постао је познат јавности након што га је отац послао у Сједињене Државе са 25 година.
Током наредних 15 година је управљао „Лукоттицом“ у САД и успео је да доведе до значајних аквизиција као што је „ЛенсЦрафтерс“ за 1,4 милијарде долара 1995. године. Касније, 2001. године, Клаудио је купио „Броокс Бротхерс“ за 225 милиона долара, али се та компанија суочила са финансијским проблемима и поднела захтев за банкрот у јулу 2020.
Други старији брат Клементеа, Леонардо Марија, укључен је у породични посао, водећи италијанску малопродају за „Луксотику“.
Ко је још на листи
Богатство 38 од 50 најбогатијих људи и 385 од 500 најбогатијих на свету увећано је претходне године, у једном случају чак седмоструко.
Од Илона Маска и Марка Закерберга на врху пирамиде до релативно ситних риба, попут Британаца Џејмса Дајсона и Џима Ретклифа, најновијег акционара Манчестер јунајтеда, најбогатији су углавном постали још богатији у 2023. години, показују бројке.
Чак је и група руских олигарха успела да настави да увец́ава своје богатство, барем на папиру, упркос економским санкцијама које су им наметнуте у више области као одговор на текуц́у инвазију Кремља на Украјину.
Од 50 најбогатијих, 12 је изгубило новац у 2023, а у топ 500 чак 77 одсто је увећало богатство, неки и за незамисливе суме.
На врху је Маск, са процењеним богатством од 235 милијарди долара.
Упркос извештајима да је његов удео у компанији Икс, раније познат као Твитер, пао за више од половине након што је за то платио 44 милијарде долара 2022. године, компанија Тесла милијардера рођеног у Јужној Африци, прискочила је у помоц́.
(Курир)