Морбиле су до сада дијагностиковане у два града - Београду, где је највише случајева - 6, и у Новом Саду - 1.

- На територији града Београда регистровано је шест случајева морбила, који су потврђени у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”. Пријављена је породична епидемија са две оболеле особе 8. фебруара, од којих је једна невакцинисана особа узраста 15 година а друга узраста 49 година, непознатог вакциналног статуса. Поред тога спорадични случајеви оболевања потврђени су код још четири особе и то код невакцинисаних особа узраста 4, 8 и 19 година и особе старе 47 година непознатог вакциналног статуса. Компликација у виду упале плућа била је присутна код троје оболелих - наводи се у најновијем извештају Института "Батут" и додаје да су 13. фебруара мале богиње потврђене и код особе из Новог Сада узраста 46 година, која је непотпуно вакцинисана једном дозом вакцине.

Последњи случајеви, као што смо јуче објавили, потврђени су јуче, код дечака од 4 године, младића од 18 и жене од 47 година, сви су из Београда. Младић се налази у Клиници за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије због упале плућа, а иначе, ММР није примио. Поражавајућа је чињеница да је од рођења примио само две вакцине по календару обавезне имунизација.

Због морбила од 7. фебруара су у Србији на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама, и оне треба да се спроводе најмање до истека периода двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја.

Најбоља превентива малих богиња јесте ММР вакцина. Током 2020. и 2021. године у Србији су регистроване најниже вредности обухвата ММР вакцином у последњих 20 година. Обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. години износио је 78,1%, а у 2021. години свега 74,8 одсто. Обухват другом дозом, пре уписа у први разред основне школе, у 2021. години износио је 85,8 одсто.

У последњој епидемији малих богиња у Србији, током 2017. и 2018. године регистровано је око 5800 оболелих, од којих је 93 одсто било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом. Једна трећина оболелих била је хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама. У овој епидемији регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година.

Претходне 2023. године регистровано је 50 случајева морбила у нашој земљи, од којих је већина такође, била невакцинисана - њих 94 одсто.

Све о малим богињама

Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.

- Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете.

Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе.

- Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида. Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смртних исхода настаје управо због ове комликације. Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода.

БОНУС ВИДЕО

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".