Међутим, мало тога се зна о његовим рођеним сестрама Ангелини, Милки и Марици које су такође имале узбудљив и турбулентан живот вредан помена, али и о животној трагедији која је задесила породицу Тесла, која им је у многоме променила животе и оставила дубок траг. Наиме, поред три сестре, Никола је имао и брата Данета, који је, када је Никола имао само 5 година, при паду с коња погинуо и верује се да су управо због ове несреће родитељи били тако заштитнички настројени према Николи и због чега је његов отац дуго одбијао да му дозволи да похађа техничку школу далеко од куће, која је касније, донела огромну срећу и част породици.
Ово је судбина Николиних сестара Ангелине, Милке и Марице...
Ангелина Тесла
Најстарија Теслина сестра Ангелина била је удата за проту Николу Трбојевића и са њима је имала петоро деце - Уроша, Петра, Николу, Марицу и Милицу. Сви су завршили факултете, а четворо су постали доктори наука. О њеном животу не зна се много осим да је умрла 1931. и да је, заједно са супругом, сахрањена у засеоку Безбрадице, код Кистања, у северној Далмацији где јој је живела ћерка Марица, удата за богатог трговца Ника Јанковића.
Ангелинин син Петар постао је архимандрит шишатовачки, након монашења познат као Петроније. Студирао је право које је и докторирао, као и теологију. Одржавајући породичну традицију, и он је водио преписку са ујаком из Америке, али та писма нису сачувана јер су изгорела у манастирској библиотеци током Другог светског рата.
Ангелинин други син Никола отишао је у Америку где је био познат као Николас Тербо. Као и ујак по коме је добио име и он се показао као веома телантован за технику и иновације. Био је математичар и проналазач, а иза њега је остало више од 120 патената, углавном у аутомобилској индустрији. Био је у контакту са ујаком и често му и позајмљивао новац јер је старији Тесла стално био на ивици банкрота.
Николасов син Вилијем Тербо такође је био изумитељ, радио је у Лос Анђелесу у подручју свемирске и ракетне индустрије. Трудио се да очува сећање на свог деду по оцу, па је био и извршни директор Теслиног друштва у САД и чест учесник међународних скупова у Теслину част. Умро је 14. августа 2018. у 89. години као последњи од породице који је лично познавао Николу Теслу (са којим се сусрео као дечак).
Милка Тесла
Не зна се тачан датум рођења Теслине сестре Милке. Познато је да је то било 1852. у Сењу и да је прво била удата за извесног свештеника Воју Глумчића и да се након његове смрти 1892. преудала. Из првог брака за који кажу да је био веома лош, Милка је имала ћерку Гину која је такође била удата за свештеника.
Марица Тесла
О Марици је сачувано много више података. Она се удала се за проту Николу Косановића са којим је родина четири сина. Остала је удовица у 41. години и сама је подизала децу, и полазала се као изузетно способна жена.
Кажу да је имала талента за математику, да је дивно рецитовала стихове из светске књижевности које је знала напамет, као и да је говорила четири страна језика. Бавила се публицистиком и била дописник неколико листова. Водила је интензивну преписку са братом Николом и управо она га је заступала на свечаној академији, 28. маја 1936. године на Коларчевом универзитету у Београду поводом његовог осамдесетог рођендана. Умрла је у осамдесетој години 1938. године. Сахрањена је у Загребу.
Маричин најмлађи син Сава Косановић био је чувени правник, али и политичар, публициста и дипломата. После пуча 27. марта 1941. био је министар снабдевања у владу Душана Симовића. Од 1942. до 1944. је живео у емиграцији у Америци, где је и упознао свог ујака Николу.
Подржавао је Народноослободилачки покрет, па је од марта 1945. био је министар информација у влади Јосипа Броза Тита, а од 1946. амбасадор у САД, а потом и у Мексику. Од 1953. године до смрти био је члан Савезног извршног већа. Управо је Сава био тај који је пронашао тело Николе Тесле у хотелској соби 7. јануара 1943. О томе је писао у својим успоменама:
- Када сам 7. јануара 1943. ујутро ушао у Теслину собу, с једним блиским пријатељем, Тесла је лежао мртав. Још мршавији и блеђи мало згрчен, са залеђеним сажаљивим изразом, готово осмехом на лицу. На великом округлом столу стајала је једна отворена метална кутија, каквих је много имао, са писмима и извученом сликом, последњом Теслином, у групи посетилаца 1942. године.
БОНУС ВИДЕО
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".