- Комеморативни дан означава почетак вишеслојног процеса меморијализације. Чине га просторно-ликовна инсталација која омогућава достојанствено одавање поште жртвама на месту злочина, Форум који је позив грађанима на заједничко критичко промишљање узрока и последица масовног убиства и завршни музичко-сценски програм, као израз колективне туге и почетак изградње односа поверења и повезаности међу грађанима Србије - наводи се у саопштењу.
Програм ће се одвијати по следећем распореду:
У 8.40, у улици Краља Милутина 10, где је извршено масовно убиство, окупиће се породице убијених, рођаци, пријатељи и грађани који имају потребу да искажу солидарност и емпатију.
У 8.41, 3. маја 2024. године, медији у Србији ће прекидом програма обележити минут ћутања, као и 4. маја 2024, у 22.32, као сећање на жртве из Малог Орашја и Дубоне.
У периоду од 09.00 до 19.00, у простору код споменика Десанки Максимовић на Ташмајдану, биће организован Форум у оквиру којег ће грађани разговарати са представницима Мултидисциплинарног тима о питањима која се тичу узрока и последица масовних убистава 3. и 4. маја 2023. У простору Форума биће доступна кутија за поруке, као и QР кодови који ће омогућити грађанима да поделе своја размишљања и предлоге, што ће бити важан материјал који ће се користити у процесу развијања идеја о будућем Меморијалном центру.
Прочитајте још
Од 9 до 19 часова на за ову прилику постављеним екранима у Ташмајданском парку биће приказиван видео-колаж сећања на Бојану, Ану, Катарину, Мару, Ему, Софију, Андрију, Адриану, Ангелину и Драгана.
У 20.00 ће у Ташмајданском парку почети завршни музичко-сценски програм уз директан телевизијски пренос у реализацији Радио-телевизије Србије, како би се грађани удружили у заједничком сећању и туговању и послали поруке емпатије и солидарности.
Програм комеморације настао је у сарадњи ужег већа Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства 3. маја 2023. у Београду и породица жртава, а уз подршку представника Владе Републике Србије и Града Београда који су обједињени у Радној групи за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду.
Просторно-ликовна инсталација у улици Краља Милутина 10 ће, као симбол заједничког сећања, остати у јавном простору до почетка радова на успостављању Меморијалног центра. Грађани ће моћи да положе цвеће, запале свеће и упишу се у књиге сећања.