Најпознатији је јавности по улози у "Жикиној династији", али је славу стекао много раније, када је током 1960-их, под псеудонимом Ентони Гидра (Anthony Ghidra), глумио у десетак италијанских вестерна и акционих филмова.
Започео је филмску каријеру 1955. године епизодним улогама у филмовима “Ешалон доктора М” Ж. Митровића и “Шолаја” В. Нановића, а једно време глумио је и у позоришту (члан ЈДП-а био је 1964. до 1966.), али је остао пре свега филмски и телевизијски глумац.
Жикина династија
Ипак, на звездано небо бивше Југославије, али и Совјетског савеза закуцала га је чувена "Жикина династија". И данас, готово да нема особе, која није погледала бар један наставак или зна једну реплику.
Насловни јунак био је управо Жика Павловић, кога је тумачио Драгомир Бојанић Гидра.
Осим првог остварења ("Луде године", 1977), сва остала сценарија урадио је Јован Марковић и тако постао главни "кривац" што породица Жике Павловића и његовог пријатеља Милана Тодоровића не силази с наших малих екрана ево већ више од три деценије.
Прочитајте још
За само осам година (од 1980) провео је југословенску публику кроз филмове "Дошло доба да се љубав проба", "Љуби, љуби, али главу не губи", "Какав деда, такав унук", "Иди ми, дођи ми", "Шта се згоди кад се љубав роди", "Жикина династија", "Друга Жикина династија" и "Сулуде године"!
Јован, иначе отац историчара Предрага Марковића и песникиње и професорке на ФДУ Милене Марковић, открио је тајне са снимања, како су му пропали силни милиони у Русији и зашто је није потписан као аутор на прва два наставка.
- Био сам тада без посла, а први који ми је понудио да нешто радим био је покојни директор Телевизије Милан Вукос. Нисам први филм писао, али ме је мој пријатељ и кум Драгомир Бојанић Гидра убедио да се придружим. Одлучио сам да то пребацимо на комедију. На следећа два наставка нисам био потписан на шпици, јер се тада још водио један судски процес против мене, па нисам хтео да правим проблеме екипи.
- Нисам имао велика очекивања од тог пројекта. И за мене је било изненађење да је те године то била најгледаније комедија у Југославији.
Ипак, умало се догодило да Марковић напусти цео пројекат...
- Уморио сам се. Снимали смо некад и два филма годишње, а почео је да ради ко шта хоће. Последњи филм "Сулуде године“ сам ја радио. Жао ми је што нисмо урадили нешто што је било договорено. У плану је била да се ради серија "Жикини мемоари“. Он је већ тада био болестан и идеја је била да снимамо у некој бањи, да он пије шприцер, да се присећа догађаја из филма и коментарише их. Публика би видела догађаје на неки нови начин - сведочи Марковић и присећа се анегдота са снимања.
- Ми смо годинама радили заједно и били као породица. Највише тих прича имам о Гидри. Он је волео да попије, а на снимају је алкохол био забрањен. Он ме моли да пред кадар попије само једну и конобар му на моје очи сипа једну вотку, а затим је попио часу воде. Замоли ме за још једну и ја кажем да може. После пола сата он је био пијан. У малој чаши је била вода, а у великој вотка. Открили смо га још једном. Избушио је лубеницу и у њу сипао вотку. Пио је на сламчицу, а ми мислили да воли лубенице! Гидра је био фантастичан глумац.
Управо Гидра је наговорио Марковића да останете у причи.
- Сваког дана у Дому синдиката окупљала се екипа, пила кафицу и чекала шта ће да буде. Онда се деси да смо код Бате у Кораћици седели Гидра и ја. Почне прича оћеш-нећеш, на крају, опкладисмо се у два јагњета да ћу да напишем сценарио, и то за ноћ! Брже-боље њих двојица позову телефоном нашу пријатељицу и сарадницу Миру Лукић, која је имала електричну машину. Увече Бата јагњад стави на ражањ, ја ујутру донесем 140 откуцаних страница, а Гидра - плати опкладу. Док смо се ми још гостили, сценарио је послат екипи.
(Курир)