На цртежу на зиду пећине, за који научници тврде да је стар најмање 51.200 годинa, приказани су дивља свиња и три људске фигуре. Верује се да су људи већ у том периоду могли да приповедају, као и да размишљају на апстрактан начин.
Најновије откриће показује када су људи први пут показали способност креативног мишљења, а промениће и идеје о људској еволуцији, сматра Максим Обер, професор са аустралијског универзитета Грифит.
- Слика "прича" сложену причу. То је најстарији доказ који имамо када су приповедали. Показује и да су људи у то време имали способност да размишљају апстрактно - рекао је Обер.
Шта је приказано на цртежу
На пећинском цртежу приказана је свиња која мирно стоји са делимично отвореним устима и најмање три људске фигуре, преноси Би-Би-Си.
Највећа људска фигура има обе испружене руке и изгледа као да држи штап, док је друга, такође са штапом, одмах испред свиње са главом уз њушку.
Чини се да је последња фигура окренута наопачке, има једну руку која наизглед додирује свињску главу.
- Људи вероватно приповедају много дуже од 51.200 година. С обзиром на то да се речи не фосилизирају, можемо да се водимо једино приказима уметности - истиче индонежански научник који је био тима за ово откриће.
Приповедање кроз историју
Професор Адам Брум са Грифита сматра да најновије откриће пећинске уметности баца светло на важну улогу приповедања у историји уметности.
- Важно је напоменути да се уметност коју смо пронашли састоји од препознатљивих сцена, односно слике које приказује људе и животиње у интеракцији на такав начин да можемо да закључимо да је уметник намеравао да пренесе неку причу - указује Брум.
Последњи пећински цртеж животиње за који се веровало да је најстарији, више од 40.000 година откривен је, такође, у Индонезију острву Борнео.
(Спутњик)