Сахрана ће се обавити сутра, 17. августа у 13 часова на гробљу у Власотинцу, пише РТС.

Дошљаци и староседеоци, породица и комшилук, град и периферија, снови и реалност – супротности су које чине заводљиви свет телевизијских серија Синише Павића.

Свет у ком су заживели Бубулеје, Шурде, Гиге Моравци, Курчубићи и Шојићи обележио је историју телевизије и заувек сачувао документ о времену када су сви они тежили бољем животу.

А, пре него што је ико од њих настао, појавила се Вишња на Ташмајдану...

Павић је рођен 1933. године у Сињу, а са пет година доселио се у Београд.

Завршио је Правни факултет у Београду и радио као судија. Свој први роман, љубавну причу Вишња на Ташмајдану, објавио је 1963.

Књига је захваљујући великом успеху преточена и у филм, у режији Столета Јанковића, са петнаестогодишњом Недом Арнерић у главној улози.

Други роман, Врућ ветар (1980) адаптиран је за истоимену ТВ серију, која је приказивана и у Чешкој, Мађарској, Румунији, Бугарској и Аустрији, а у неким земљама проглашена је за најбољу ТВ серију.

На ТВ Београд први пут се појавио 1971. године с познатом серијом Дипломци. Писао је сценарио за првих 13 епизода серије Отписани, као и 27 епизода Позоришта у кући.

Павић је написао сценарио за 14 историјских ТВ драма: Последњи чин, Време злочина, Човек који је бомбардовао Београд, Мисија мајора Атертона, Одлазак ратника, повратак маршала и других, као и драмских серија Шпанац и Бањица.

Писао је и позоришне представе, романе и филмске сценарије. Аутор је сценарија за филмове: Тесна кожа, Лаф у срцу, Чудо невиђено, Мољац, Нема проблема, Полтрон.

Аутор је најгледанијих ТВ серија у историји РТС-а. Од Врућег ветра преко Бољег живота, Срећних људи, Породичног блага, Стижу долари, до Беле лађе, Синиша Павић исписује хронике савременог српског друштва.

Последња серија коју је снимио су Јунаци нашег доба, премијерно емитована на РТС-у од 2019. до 2021. године.

Вечерас ће на Првом програму РТС-а после серије Бела лађа, у 21.55 бити емитован филм Чудо невиђено.

Добитник је Награде „Доситеј Обрадовић“ за животно дело 2020. године.

(РТС)