21. септембар ове године пада на суботу, а у црквеном календару је тај датум обележен црвеним словом јер представља један од 30ак најважнијих празника у хришћанству - рођење Пресвете Богородице.
Колико је то важан и велик празник говори и чињеница да ће мајке сутра упалити свећу, спремити славску трпезу и окупити породицу како би им Богородица заштитила децу и кућу.
Овог дана се не раде тешки физички послови. Све је подређено молитви и породици. Дан је за децу, за веру и радост.
Грех је не прославити и не обележити овај велики празник. Зато искористите моменат да успорите и да се посветите себи, вери и породици.
То је дан када се у Назарету, у дому Јоакима и Ане, родила Света дева Марија. По оцу и његовим прецима, била је од царског рода Давидовог, а по мајци и њеним прецима, од рода првосвештеничког.
Ана је као старица родила кћер Марију, по благослову Божијем. Овај дан се празнује као Мала Госпојина или Мала Богородица. Велика Госпојина се слави 28. августа, када је празник Успења Пресвете Богородице.
Јесење свадбе често су почињале од Мале Госпојине, а верује се да је добро на овај празник верити се или склопити брак јер ће то младенцима донети срећу.
У привредном животу, Мала Госпојина је означавала време када се почињало са орањем и сетвом зимних усева, а у то време приређиване су и разне сточарске свечаности.
Уколико је на Малу Госпојину ведро и без облака, и ако се током већег дела дана види сунце, верује се да ће јесен и зима бити благи, без много хладних дана.
На овај празник жене не би требало да спремају кућу, да перу веш и да обављају друге сличне послове. Постоји веровање да на Малу Госпојину не треба радити ништа од послова који се раде рукама.
Мала Госпојина је празник који се обележава између два велика поста - оног који се окончава о Великој Госпојини (28. августа), и Божићног поста који почиње 28. новембра. С тим у вези, празник Мала Госпојина слави се у свечаном руху и мрсно.
Стил