У Тагуниту, селу које се налази око 450 километара јужно од главног града Рабата, забележено је више од 100 мм (3,9 инча) падавина у току 24 часа, преноси Гардијан.

На сателитским снимцима НАСА види се како се водом пуни језеро Ирики које је било суво 50 година.

 

 

- Прошло је између 30 и 50 година откако смо имали овако много кише у тако кратком временском периоду - рекао је Хусине Јуабеб, званичник метеоролошке агенције Марока за АП.

Ове кише, које метеоролози називају екстратропском олујом, могу променити временске услове у региону у наредним месецима и годинама.

- Како ваздух задржава више влаге то подстиче и веће испаравање воде и изазива више олуја - рекао је Јуабеб за америчку агенцију.

Селест Сауло, генерална секретарка Светске метеоролошке организације, изјавила је да се „циклус кружења воде у природи широм света мења са све већом учесталошћу“.

- Због пораста температура, хидролошки циклус се убрзао. Такође је постао непредвидив и нестабилан и данас се суочавамо са растућим проблемима превелике или премале количине воде - рекла је Сауло.

У поплавама у Мароку прошлог месеца је погинуло 18 људи, а последице су се прошириле на регионе који су били погођени земљотресом прошле године.

Такође је било извештаја о преграђеним акумулацијама у југоисточном региону који су се током септембра поново пуниле рекордним темпом.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО