Највише незавршених објеката са грађевинском дозволом добијеном и пре 2009. налази се у престоници. Многи објекати су напуштени, а инспекција нема могућност да реагује, јер у већини грађевинских дозвола рок за завршетак није прецизиран, пише РТС.

- Имате градилишта која су рађена без грађевинске дозволе, имате проблем са имовином, негде имате проблем са финансирањем, негде имате проблем са пренаменом пошто је инвеститор отишао под стечај... држава ту може много да уради. Прва ствар је да не можете ући у велику инвестицију ако немате обезбеђено финансирање, рекао је проф. Драган Буђевац са Грађевинског факултета.

Стручњаци поручују да би законом требало натерати инвеститоре да започете објекте заврше. У сређивању мапе незавршених објеката могла би да помогне евиденција у којој је наведено коме је Град доделио локације и грађевинску дозволу за градњу.

- Проблем бројних напуштених градилишта је заправо последица различитих закона и најчешће неефикасне локалне самоуправе и по некад компликованих судских спорова да се неком одузме локација. По некој статистици вероватно негде око 100.000 неизграђених станова је остало у плановима, навела је архитекта Бранка Бошњак.

Фото: З.Јовановић

 

 

Сада су на потезу локалне самоуправе. Први корак је попис градилишта како би се дошло до тачног броја пословних и стамбених објеката зараслих у коров. Након тога и слање решења о порезу на имовину онима који не испуњавају обавезе.

- Порез је један од механизама који потера људе ако не заврше објекат и добије се решење за плаћање пореза на имовину. Тај објекат не доноси никакав приход, значи не користи се за намену, каже Биљана Трифуновић, порески консултант.

У ресорном министарству тврде да су власници незавршених објеката сада у обавези да их заврше и прибаве употребну дозволу. Уколико у наредне четири године то не ураде, надлежни орган који је издао прву грађевинску дозволу мора да донесе решење којим утврђује престанак њеног важења.

- То решење се доставља надлежној грађевинској инспекцији и то је санкција односно једина казна која је даље у поступку инспекцијског надзора за такав објекат као за сваки други бесправни објекат, рекла је Александра Дамњановић из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре

Измене закона односе се искључиво на објекат и не задиру у власничка права на грађевинском земљишту.

- Једина санкција за непоштовање ових одредби односно за неког ко нема намеру или физички није у могућности – јер је фирма отишла је у стечај, престала је да постоји – јесте практично рушење објекта по истеку рока од четири године, навела је Дамњановићева.

Пример савесног и одговорног грађевинарства може да буде Италија, у којој проблем вишегодишњих напуштених градилишта практично не постоји. После предвиђеног рока за завршетак градње, без обзира на то да ли је објекат готов, инвеститор плаћа градску ренту и порез на имовину.

(Блиц)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".