У трци за савршеним облинама, где су се очекивања наметнула кроз познате личности попут Ким Кардашијан и Карди Би, научници су открили неочекиван одговор: није величина оно што привлачи, већ специфичан део задњице!
Наиме, интригантно истраживање тима европских научника открило је да, супротно увреженом мишљењу, оно што нас највише привлачи није комбинација великих облина и танког струка. У стварности, и мушкарци и жене највише пажње поклањају размаку између полутки задњице, познатом у медицини као интерглутеална бразда.
Стручњаци су до овог закључка дошли пратећи покрете очију волонтера, док су им приказиване слике женских задњица из различитих углова. Анализирани су подаци не само о томе које делове задњице испитаници највише посматрају, већ и колико дуго су се задржавали на одређеним местима.
Објаснили и зашто је то тако
Тим европских стручњака регрутовао је 67 хетеросексуалних особа, од којих су око 60 процената биле жене, и приказао им слике седам женских задњица у пет различитих углова – са стране, под благим углом и директно „с предње стране“.
Прочитајте још
Специјалне камере пратиле су покрете очију волонтера, бележећи које делове задњице су прво посматрали и колико дуго су задржавали поглед. Резултати су показали да је интерглутеална бразда била прво подручје које су и мушкарци и жене посматрали, и место где су се најдуже задржавали.
Студија је такође показала да је „размак између бутина“ привукао најмање пажње – мушкарци и жене су на том месту задржали поглед мање од 0,2 секунде. Насупрот томе, бразда је била најбрже уочена и најдуже посматрана.
Аутори студије, објављене у часопису Аестхетиц Пластиц Сургерy, тврде да се ово може објаснити биолошким факторима.
"Биолошки, људи су можда програмирани да примете одређене физичке карактеристике које су историјски указивале на репродуктивну спремност," написали су.
Ово истраживање мења све
Ови резултати противурече ранијим истраживањима која су сугерисала да је комбинација танког струка и великих облина кључна за привлачност.
„Ово неочекивано откриће оспорава дугогодишње претпоставке и истиче сложеност и вишеслојну природу људске привлачности,“ истакли су аутори, додајући да резултати сугеришу да се савремени естетски стандарди можда мењају, а традиционални еволуциони фактори постају мање доминантни.
Аутори сматрају да би ови резултати могли имати значајне импликације за козметичку хирургију.
Студија има одређена ограничења, попут мањег броја испитаника, и аутори наводе да би будућа истраживања требало да се спроведу на већим и разноврснијим групама. Такође, слике су приказивале задњице у доњем вешу, што је могло утицати на резултате.
БОНУС ВИДЕО: