Даблин је усред кризе са крек кокаином, пишу светски медији. Према извештајима ирске полиције, у северном делу града, изнад реке Лифи, дрога се продаје на улицама и отворено конзумира, а бројни зависници склони криминалу и насилном понашању праве озбиљне проблеме локалном становништву.
Да "крек" криза у Даблину - који сада важи за европско технолошко средиште - траје последњих неколико година, за "Јутарњи лист" је потврдио Сплићанин Дарко, који годинама живи и ради у Даблину и један је од преко 10.000 Хрвата у ирској престоници. Дарко станује у близини озлоглашеног Маунтџој Парка.
- То се и те како види на улицама, људи су зомбији и цео центар је такав. Један део улице Марлбороу у центру је у ствари затворен, окупиран, то је њихова улица. Полиција не предузима много тога, посебно ако је жртва криминала странац - прича 38-годишњи угоститељ који се у Даблин преселио пре пет година и ради као менаџер у оближњем хотелу.
Каже да се у северном делу центра града може видети конзумација дрога на отвореном. Групице зависника се окупљају и око његовог стана у близини парка. Најчешће, како каже, упадају у оближње ресторане брзе хране, неки "жицају" сендвиче, други краду сокове из фрижидера. Они посебно очајни прете радницима ножевима и траже да испразне касе.
- То можете да видите да се дешава неколико пута недељно. И што је најтрагичније, то су вам све деца, дечаци углавном, од 15 или 16 година. Вероватно имају родитеље који такође имају проблема са дрогом и немају баш избора - каже Дарко.
Прочитајте још
Дарку провалили у стан и однели електронику
На питање да ли је и сам имао неугодну ситуацију у Даблину, попут напада или сукоба са зависницима, одговара да физички напад није доживео, али да су му недавно провалили у изнајмљени стан и однели електронику: лаптоп, телевизор, звучнике.
"Имамо озбиљну кризу", за ирске су медије потврдили поједини Даблински одборници и водитељи удружења за помоћ зависницима.
Према њима, "финансирање локалних пројеката за борбу против дрога није повећано од 2008", иако је број зависника у великом порасту, а дрога се отворено продаје у парковима и на школским игралиштима.
- Читаве заједнице постале су таоци дилера дроге - рекао је за ББЦ Даити Дулан, водитељ организације Партнерство против дроге и алкохола
Болна искуства зависника
Ирски медији пренели су и неколико изјава зависника који су описали своја искуства.
- Некако сам склизнуо у то у својим 20-има, од алкохола, па до узимања неколико екстазија, на крају сам завршио на хероину и крек кокаину - рекао је један зависник који се пријавио у клинику.
Млада 17-годишња зависница истакла је последице које су дроге имале на њен на физички изглед.
- Изгледала сам ужасно. Била сам уништена. Физички, нисам се уопште бринула за себе. Није ме било брига ни за кога другога. Само сам тражила следећу дозу - испричала је она, додајући да је могла да издржи недељама без хране.
"Не постоји друштвена граница међу зависницима"
Забрињава чињеница да не постоји друштвена или класна граница међу корисницима, како наводе из клиника за зависност. Код њих се пријављују људи из свих сфера живота, укључујући и оне који имају посао, каријеру и уредан породични живот.
Осим Даблина, повећани број корисника крек кокаина бележе и други европски градови, посебно Амстердам и Антверп, говоре подаци мерења на отпадним водама.
(Јутарњи лист)
БОНУС ВИДЕО: