Победници такмичења које је трајало од 11. маја до 30. септембра, објављени су данас на Радио Београду у емисији Магазин. Од укупно 661 предложене речи, деветочлани жири је гласао на основу 130 речи које су чиниле шири избор.
Прво место и награду од 600 евра освојила је Елена Косанић из места Сремски Михаљевци, која је предложила реч „расаница“.
Победничку реч предложила је шестогодишња девојчица уз објашњење да она значи Излазак из неког стања нејасноће, неодређености, као кад нам „пукне пред очима“, избистри се суштина неког дешавања. Реч је изговорила Елена када је њена бака објашњавала како је тог јутра нешто схватила. У току њене приче она је рекла: „Имала си расаницу!“.
Друго место и новчану награду од 400 евра освојила је Рахела Тејлор из Београда за реч ванродан. Реч је замена за енглеску „nonbinary". Веровање или мишљење да особа не припада ни мушком ни женском роду, зато је „ван рода“.
Треће место и награду од 200 евра за реч „сномиље“ освојио је Михајло Миљанић, такође из Београда. Реч објашњава осећај благе топле среће који осетиш непосредно пре него што утонеш у сан, када ти кроз мисли пролазе пријатне слике, успомене или маштања, стварајући осећај блаженства и спокоја.
Истовремено се на сајту јавно гласало за нову најбољу српску реч од 26 које су ушле у ужи избор. На гласању које је било отворено до 7,. новембра, обијено је око 6.000 гласова. Прве три речи на јавном гласању добијају за награду по књигу.
На јавном гласању, прво место заузела је реч „тихољубље“ – односи се на некуособу према којој гајимо нежна и лепа осећања а далеко је. Тачније, како је образложено, тихољубље може да буде стање духа и заљубљености према некој особи којој не можемо одмах и директно да пружимо или узвратимо љубав, већ то чинимо скривено или тихо на даљину, па можда делом и у тајности.
На другом месту на јавном гласању је реч „сномиље“ која је освојила и награду жирија, а треће реч „понесуша“ која би заменила израз „кафа за понети”, по узору на енглеско coffe to go.