Стивен Хокинг био је један од најистакнутијих физичара, а осим тога и човек који је мотивисао све око себе.

Фото: Профимедиа

 

У књизи "Кратки одговори на велика питања", јуче представљеној у Лондону, Хокинг оцењује да су два догађаја из 2016. године – избор Доналда Трампа за председника САД и референдумска одлука Британаца да изађу из ЕУ, део "глобалног револта против стручњака, укључујући научнике".

Признајући да наука тек треба да понуди одговоре на велике изазове за човечанство– климатске промене, пренасељеност, изумирање врста, крчење шума и деградацију океана, Хокинг је апеловао на младе људе да "гледају у звезде, а не доле".

Фото: Профимедиа

 

– Покушајте да дате смисао ономе што видите, питајте се шта омогућава постојање универзума. Важно је да не одустанете. Ослободите своју машту. Обликујте будућност – пише у последњој Хокинговој књизи.

Енглески физичар је сматрао да је највећа претња Земљи судар са великим астероидом, попут оног који је убио диносаурусе.

– Међутим, ми немамо одбрану против тога – записао је он.

Још непосреднија претња су климатске промене.

– Повећање температуре океана отопиће ледене капе и ослободити велике количине угљен-диоксида. Обе последице би могле да направе климу као на Венери, са температуром од 250 степени Целзијусових – упозорио је Хокинг.

Фото: Профимедиа

 

Хокингова ћерка Луси која је присуствовала промоцији књиге, рекла је да је слушање непогрешивог гласа њеног оца доживела "веома емотивно".

– Окренула сам се јер су ми се очи испуниле сузама. Понекад осећам као да је он још овде јер причамо о њему и чујемо његов глас и видимо његове слике, и онда нас нешто подсети да нас је напустио – казала је Хокинг.

Стил