Милан Веруовић, некадашњи члан обезбеђења премијера Зорана Ђинђића, отворио је душу о серији "Сабља" и последњим данима живота премијера. На основу свега њему познатог тврди да су "најмање била два пуцача", али и открива зашто има теорију "трећег метка".
Како је открио, серија која се тренутно емитује није ни у каквој вези са званичним и заиста оним догађајима који су се десили.
- Суд је приступио том догађају одбацујући кључне ствари. Због тога није ни урађена реконструкција догађаја, није могла да се уради. Односно није се урадила, јер ако би се урадила та реконструкција догађаја, званична верзија догађаја не би могла да остане оваква како ју је суд приказао. Замерке имам, од почетка до краја — једна је о побуди Јединице за специјалне операције, а друга о убиству у Мељаку, односно два сведока и окривљена. Ни један, ни други случај нису описани и нису представљени заправо онако како је требало да буду представљени - навео је Веруовић.
Како је додао, током суђења многи су се изнадили када су чули његов интервју који је јавно дао, а у ком говори да је било више пуцача.
- На нас је тог дана пуцано три пута. Сви сведоци који су били присутни су изјавили исто то што и ја, и не само пред судом, већ и у истражном поступку у полицији и тако даље. Ја апсолутно верујем да су постојала најмање два пуцача - навео је.
Прочитајте још
О Звездану Јовановићу
На питање да ли мисли да је Звездан Јовановић убио премијера, Веруовић је рекао да нема разлога да верује у то. Подсетимо, Звездан Јовановић Звеки, некадашњи припадник Јединице за специјалне операције (ЈСО) један је од двојице који су осуђени на 40 година због убиства премијера. Ухапшен је 13 дана након убиства.
- Ја немам разлога да верујем да он то извршио, тај злочин. Нема разлога, зато што, прво, он то своје признање дато у истражном поступку није поновио пред судом, где је имао много већу слободу него што је то било у Централном затвору, у ванредној ситуацији, где су га испитивали под ко зна којим околостима и на какав начин. Друга ствар, он тај догађај и у том свом исказу није умео да опише онако како се заиста тај догађај десио. Битне су ту околности да сведоци који су присуствовали тог дана у згради у Адмирала Гепрата, из које се, по званичној верзији догађаја, наводи да је Звездан Јовановић пуцао у премијера, нису препознали Звездана Јовановића, нити било кога од друге двојице који су, по званичној верзији догађаја, били са њим у тој згради. Тих сведока је троје. Материјални трагови и докази који би могли да доведу у везу Звездана Јовановића са самим лицем места извршења, нису показали његово присуство на том месту. Тако да ја, заиста, кроз поступак и кроз ово о чему Вам причам, кроз оно што је изведено на самом том суду, изражавам сумњу да је он уопште тог дана био ту и да је извршио тај злочин - додаје.
О Милораду Улемеку Легији
- Између њих двојице није било никакве сарадње, како се то и представља, како неки још хоће да кажу да је Зоран Ђинђић малтене био блиски пријатељ и другар са Легијом. Зоран Ђинђић је поштовао одлуку Легије да 5. октобра прихвати вољу народа и да 5. октобра не дозволи да се пролије српска крв на улицама. И то је заиста он поштовао и ценио. Међутим, однос између њих је био, наравно, онакав какав је требало да буде однос између једног премијера и једног официра, полицијског официра - рекао је и додао:
- Тај однос између њих се, да кажем, расклатио или су се раздвојили у том тренутку када су Зорану Ђинђићу на сто стигли папири те његове беле књиге, односно књиге које је требало садржи, по његовом налогу, све криминалне групе у Србији, где је било јасно да је Милорад Легија близак пријатељ са сурчинским кланом или земунским кланом касније, да су они умешани у озбиљне криминалне радње, тако да је само по себи то морало да доведе до тог разилажења.
У медијима су се пола сата након убиства премијера појавиле потернице за члановима земунског клана, Веруовић каже да је атентат добро испланиран и изрежиран догађај.
- То је доказ о томе да заправо, ако сте ви пола сата након атентата знали ко је извршио атентат, имали све спремно и сат времена након тога реаговали и ту организовану групу ставили под контролу полиције, односно неке побили, друге похапсили и тако даље, ви сте то онда могли да урадите и пре тога. Међутим, ту није постојала воља да се тај атентат спречи. Тај атентат је извршен делом и унутра, опструкцијом система у ком смо ми живели. Значи, камере на згради Владе није могао да дође да угаси Душан Спасојевић.
О Зорану Ђинђићу
- Тешко ми је кад чујем да је Зоран заслужио смрт. Али онда погледам ко је те изјавио дао и ко су људи иза тих изјава, и заправо, онда их и не прихвата. Ја би и даље волео да се ми суочимо са неким чињеницама и да Зорана Ђинђића заиста сагледамо онако какав је он био и шта је он радио и како је он политику водио. Он је био један патриота демократског опредељења, који заправо свој патриотизам није зидао на мржњи према другима, нити је својим патриотизмом наметао неке проблеме у окружењу. Дакле, он је био један реалан човек који се реалистички односио и према себи и према политици коју води. У сваком случају за мене је био велики патота. Веровао је свом циљу. Подршку је имао од своје породице, као и у Демократској опозицији Србије, у ДОС-у - навео је.
Како је додао, нико након његове смрти није наставио његову политику.
- Сведоци смо тога да је та политика, за коју су сви они стајали, једном окренута за 180 степени и они су отишли у потпуно супротном правцу од оног правца у који су веровали, док је Зоран покојни био жив. Што значи да је можда и мотив његовог страдања био у тој политичкој одлуци и таквим политичким намерама - наводи Веруовић.
Милан Веруовић је потом додао да је премијер знао да је безбедност била угрожена, о чему је и приватно и јавно говорио.
О сусрету Ђинђића и Легије уочи 5. октобра
- Тај сусрет је био важан у том смислу јер је народ је изашао на улицу 5. октобра. Било је апсолутно јасно да нећемо прихватити било какво наметање изборне крађе, другог круга и тако даље. Народ из целе Србије је био у Београду, било је преко 100, 200 хиљада људи, не знам више ни колико је било. И све је било јасно, само је била недоумица како ће да одреагује то блиско окружење специјалних јединица које су биле око Милошевића. И тада је, не знам ко, организовао тај састанак, али ја сам том састанку присуствовао, возио сам премијера на тај састанак. Зоран ми је тада рекао да је он полицајац, да ради за државу, да не ради ни за једну власт, ни за његову, ни за претходну, ни за иједну будућу, да треба да се прихвати воља народа и да нема разлога да се пролива српска крв, да дође до грађанског рата између људи на улицама и да су они ти који то могу да могу да спрече.
О мотиву и убицама
- Суд се није бавио мотивом, тако да га нажалост не знамо. Али, могу гласно да кажем да то нису извршили ови људи којима је пресуђено и који су званичном пресудом нама представљени као атентатори на председника Владе. И то се сада поновно враћам, да се не понављам. То тврдим на основу докумената у које сам имао увид, суђења коме сам присуствовао, доказа који су тамо изведени на основу мојих рана, његових рана, на основу личног свог сведочења и тако даље - одговорио је Веруовић.
БОНУС ВИДЕО: