Он је био веома добар пријатељ чувеног америчког глумца Кирка Дагласа, а са његовим сином Мајклом којим је играо у филму "Улице Сан Франциска". 

Његову комеморацију водио је управо Мајкл Даглас, син Кирка, кога је Младен љуљао на крилу када је био дете.

Велики Карл Малден Оскара је добио као негативац у филму ,,Џунгла на асфалту", 1951. године, у коме је наступао са Марлоном Брандом. На додели Оскара седео је са Хемфријем Богартом и Лорин Бекол. Доделу је водио славни комичар Дени Кеј.

Фото: Марко Лопушина

 

Карл Малден је рођен 1912. године као Младен Секуловић у чувеном рударском градићу Гера, у држави Индијана, где су се између два велика рата сакупљали дошљаци из Херцеговине да раде у оближњој челичани. Његов отац Петар Секуловић је из Билеће дошао 1906. у Америку да нађе рођаке, и у њој остао.

Пошто је био предводник српске колоније, своја три сина, па и Младена, увео у први црквени хор Карађорђе, у гимнастичарски клуб Сокол и српски театар. Мајка Марија била је чешког порекла.

Фото: Танјуг/АП

 

Младена знамо као великог глумца, али мање знамо о његовом животу, који је био испуњен љубављу према своме пореклу и народу ком припада.

На ново име тешко је пристао, јер су то захтевали његови менаџери и продуценти, јер је Секуловић било крајње тешко изговорити. Ипак у филмовима у којима је играо, име Секуловић је често изговарао он, јер је од сценариста тражио да неки од јунака носе то презиме.

Познато је да је био привржен српској православној цркви. У цркви је крштен и добио је име Ђорђе. Певао је у црквеном хору, а цркву је, када је постао имућан, веома помагао. Младен је своју љубав према свом народу сам исказао речима: "Срећан сам што сам рођен у српској кући, што сам крштен у српској цркви, што је редовно посећујем, што певам у српском хору и што могу да кажем да сам Србин."

Фото: Профимедиа

 

Крајем тридесетих, био је ђак "Гудманове глумачке школе", када је упознао Марлона Бранда, а потом и Кирка Дагласа. Први пут је са Брандом глумио у "Кафани поред пута", а потом и у легендарном филму ,,Трамвај звани жеља". Афирмисао се ТВ серијом ,,Улице Сан Франциска", у улози детектива, али је популарност стекао када је постао ,,Скаг", борбедни амерички радник у тросатном ТВ филму.

Малден, увек када је био у прилици да се јавно обрати, готово увек је користио прилику да истакне своје српско порекло. Био је велики српски патриота, али није био националиста у неком ружном смислу, а још мање шовиниста. Волео је све народе света. На један позив представника бивше Југославије, који му је пренео близак пријатељ Дан Тана (Данило Танасијевић), да поздрави велики међународни скуп у Њујорку, Карл Малден је то са задовољством учинио.

У свом обраћању најпре је истакао своје српско порекло и задовољство што припада том народу. Неки високи функционери су му то веома замерили и обележили га као националисту, коме је стављена забрана доласка у земљу његовог порекла.

Фото: Танјуг/АП

 

Та забрана му је скинута тек када је требао да дође у Југославију, на снимање филма ,,Сутон", почетком 80-тих прошлог века и тај проблем је решен уз посредовање највиших представника две државе. Филм је сниман у Истри, а том приликом посетио је главни српски град – Београд, а потом и родну Билећу, одакле му је отац Петар и где вечно почивају његови најближи. Сећања на те дане радо је евоцирао приликом сусрета са нашим људима.

- Колико год да сам хтео да будем обичан амерички клинац, осећао сам се као аутсајдер, разапет између мог српског дома и остатка света. Лојалност српском пореклу била је највећа вредност у дому мога оца. Био је поштован вођа српске заједнице и опседнут тиме да буде добар Србин, да помаже људима у околини да буду добри Срби - написао је Малден својевремено о српском пореклу и коренима.

Фото: Н. Фифић

 

Све ове информације и још много њих могу се прочитати у књизи "Како сам успео", аутобиографији Младена Секуловића, коју је написао уз помоћ своје млађе ћерке Карле Малден, књижевнице и филмске сценаристкиње.

Фото: В. Данилов

 

Славни холивудски глумац на самрти је имао само једну жељу, да поново види Србију. Преминуо је у сну у 97. години 2009. године, не остваривши свој последњи сан.

Фото: Танјуг/АП

 

У Музеју југословенске кинотеке у јулу 2016. отворен је и легат Карла Малдена (1912-2009), најпознатијег холивудског Србина, међу којима су изложени лични предмети и неки реквизити са снимања Оскаром награђеног глумца – његове награде, међу којима је звезда са Булевара славних у Холивуду постављена 1960. и Награда Макса Хауфлера, затим црквени орден Светог Саве и медаља Белог анђела, писма Жаклине Оназис и Џорџа Буша Старијег (његова унука Емили Дорнер донела је и писмо Марлона Бранда) као и шешир који је носио као детектив Мајк Стоун у серији "Улице Сан Франциска") и др.

Фото: Зоран Јовановић Мачак

 

Фото: Зоран Јовановић Мачак

 

БОНУС ВИДЕО:

(Стил)

<a data-cke-saved-href="https://www.novosti.rs/c/sport/tenis/1431159/novak-djokovic-rafael-nadal-toni-dejvis-kup-spanija-holandija-najnovije-vesti?utm_source=nportal&utm_medium=nportal-single&utm_campaign=nportal-dve-vesti" href="https://www.novosti.rs/c/sport/tenis/1431159/novak-djokovic-rafael-nadal-toni-dejvis-kup-spanija-holandija-najnovije-vesti?utm_source=nportal&utm_medium=nportal-single&utm_campaign=nportal-dve-vesti" target="_blank" class="news-item title=" НАДАЛ="" ПЕЦНУО="" НОВАКА:="" Ђоковић="" му="" ово="" неће="" опростити"="" style="margin: 0px 0px 20px; box-sizing: border-box; color: rgb(233, 29, 30); text-decoration-line: none; display: flex; align-items: flex-start; padding: 0px; border-bottom: none; flex: 0 0 calc(50% - 7.5px); width: calc(50% - 7.5px);">