Мерима је изгубила животну битку у 63. години, и сахрањена је у Алеји заслужних грађана. Њена ћерка, Љубица Његомир говорила је о последњим Мериминим данима.
- Налетела сам на један снимак из Соко Бање. Тада је имала солистички концерт. Каква је то била снага. Слушала сам је и пошто је знам чула сам да у рефренима подрхтава. Што код ње никада није могло да се деси. То је био август и гледам тај снимак и помислим, па она је тада умирала. Она је била у тој термалној фази за коју ми нисмо знали - причала је Љубица и додала:
- Звала ме је после тог концерта и рекла није ми добро не знам како ћу да возим. Питала сам је што ми није рекла да је возим, а она је само одговорила ма моћи ћу. Што значи да је она и возила из те Соко Бање. Она је живела са свим тим надљудским боловима. Ја више немам тај луксуз да ми нешто буде тешко и да кукам, јер било би срамота - открила је својевремено њена ћерка.
Мерима Његомир је рођена 1953. године у Земуну. Одрастала је у доба када певање и није било неко пожељно и друштвено признато занимање.
Прочитајте још
- Моја мајка је прелепо певала, од мајке сам наследила емоцију, од маме сам добила подршку да се бавим певањем. Од мајке сам наследила и светост материнства. Да су сви у Србији као ја (четворо деце), не би имали проблем беле куге - говорила је легендарна Мерима.
- Отац је био изричито против да се бавим певањем, сматрао је да ко оде у певаче кад-тад постаје срамота породице. Одрастала сам као дете разведених родитеља, што је од мене, изгледа, направило јаку жену. Код мене није важило оно - ако сам се ја мучио, не морају деца. Свако треба да прође свој пут и остави свој траг.
Мерима је почела да пева у кафани,, а када се прочуло за њен моћни глас, прозвали су је "Женски Цуне".
- Имала сам ту срећу да ми управо Цуне буде гост на мом првом солистичком концерту у Дому синдиката. Цуне ми је био велика подршка, један од првих узора, и у кафани и на радију. Када се данас каже кафана, то има углавном негативну конотацију: певаљка у крило, срча до колена, дим који се сече на кришке.
Мерима Његомир добитница је великог броја признања, међу којима су: Вукова награда за допринос српској култури (једина од певача народне музике), Златна значка Културно-просветне заједнице и Златни микрофон Радио Београда, као и преко двадесет награда на бројним музичким фестивалима.
(Ало)