Српска православна црква и верници обележавају дан посвећен Светом апостолу Филипу који се одазвао на позиву Христа, и постао његов ученик. По силаску Духа светога, проповедао је Јеванђеље у Азији и у Грчкој, а страдао је распет наопако на дрвету.
Такође, данас су и Божићне покладе - дан уочи почетка Божићног поста и последњи дан када је уобичајено дозвољено јести месо, јаја и бели мрс. Треба имати на уму да Божићни пост почиње 28. новембра, али с обзиром на то да је данас среда (када се обично пости, као и петком), пост онда почиње дан раније.
Обичаји и веровања
Требало би припремити раскошну вечеру и веселити се, а сматра се да су Покладе и дан за праштање, како би се ушло у пост без греха.
Што се тиче обичаја, повезани су са заштитом од духова и нечистих сила па нису ретке поворке маскираних људи, прескакање ватре или трљање белим луком.
Прочитајте још
Почиње и пост
Божићни пост траје 40 дана, односно до Бадњег дана, 6. јануара 2025. године. Основни циљ поста јесте очишћење душе и тела од телесних и душевних страсти, као и прослављење Бога и његових светих. Прави пост, дакле, има две стране, телесну и духовну и састоји се како у уздржању од мрсне хране тако и у уздржавању од рђавих мисли, жеља и дела, умножавању молитава, доброчинстава. О томе говоре и речи и Светог Јована Златоустог:
"Не говори ми: Толико дана сам постио нисам јео ово или оно, нисам пио вина, ишао сам у грубој хаљини; него кажи нам да ли си од гневног човека постао тих, од жестоког - благ. Ако си изнутра пун злобе, зашто си тело мучио".
Исхрана током поста
На води се пости средом и петком, док су понедељком, уторком и четвртком уље и вино дозвољени. Суботом, недељом као и на празник Ваведења Пресвете Богородице који пада 4. децембра једе се и риба. Последња недеља Божићног поста пости се строжије, без рибе, а по могућности "на води". Када нека слава, на пример што је Свети Никола, падне у току поста, онда се обавезно служи посна трпеза. Такође, на Бадњи дан се не употребљава ни уље ни вино, већ се обавезно пости на води, пише на порталу СПЦ.