Откад је постало "модерно" да се дечји рођендани славе у играоницама, а родитељи увидели колико је то једноставније и боље за организацију, термин прославе у играоницама у Београду, а и широм Србије резервише се и по неколико месеци унапред. Јасно је да ова услуга кошта више него што би родитељи желели да плате, али жеље наших мезимаца се морају испоштовати и ускладити са могућностима барем тај један дан у години.

Од почетка саме организације прославе родитеље обично мучи неколико питања, али поред избора места, рођенданске торте и пропратних садржаја за децу, делује да је највећа мука родитеља кога позвати на славље.

Док је дете у вртићу или предшколац, родитељи обично имају две крајности - не позвати никога и почастити другаре тортом или слаткишима у вртићу или - позвати целу групу на дружење у играоници. Већ када дете крене у први разред и постане јасно да ће се наредних осам година дружити са истом децом, многи родитељи су поново у дилеми - да ли је у реду на рођендан позвати само децу са којом се наше дете највише дружи или, пак, треба позвати цео разред.

Фото: Shutterstock

 

"Изнервиран сам чињеницом да смо трећи родитељи који позивају цело одељење на рођендан. Први разред и одвајате децу? Десет зовемо, остале не зовемо. Нису паре у питању, даме и господо, да јесу рођендан би био у кући, а не у играоници", став је једног тате који је недавно покренуо полемику на поменуту тему на друштвеној мрежи "X".

Родитељи који се слажу са његовим мишљењем кажу да деца са седам или осам година још увек нису способна да донесу одлуку кога од другара желе да виде на рођендану, па је позивање целог одељења на рођенданску прославу уобичајено све док се деца међусобно не здруже и не повежу у мање групе.

"Мени је то тако ружно... Ајд' касније, кад се искристалише ко се с ким дружи, онда се слави са друштвом. А док су мали и тек се упознају стварно је безвезе. Ми имамо групу родитеља у вртићу који нити шаљу децу на рођендане нити позивају. Ваљда су изнад нас, бораније."

"Сада смо четврти разред, ми и још пар родитеља зовемо сву децу. Да немамо не би правили рођендан у играоници. Имала сам ситуацију где ми је дете дошло у предшколско у нову средину, остала деца су се знала сви су позвани сем мог. Нећу да вам причам како ми је дете поднело."

Фото: Профимедиа

 

"Издвајање деце је одувек проблем у школама, а нарочито када су дечији рођендани у питању. Оба моја сина (18 и 10 година) на сваки рођендан позивају цело одељење. Деца се сви заједно друже, воле једни друге. До родитеља је, деца нису крива", низали су се коментари.

Са друге стране, своје мишљење образложили су и родитељи који не виде разлог да позову читаво одељење или вртићку групу на рођендан.

"Шта знам. Ја бих пустила дете да одлучи. Ако жели цели разред - жели. Ако не жели - не жели. Ипак је то његов дан и треба да га проведе са оним са ким жели. То имамо и сад у вртићу. И нико се не љути, никоме не смета."

"Све је то индивидуално. Ја сам сачекала да видим какви су "обичаји" па се прилагодила. Нису се звали сви. С тим да сам имала неку своју филозофију, ако жели да позове мање од 50 посто одељења, онда може кога хоће. Ако је број оних које жели преко 50 посто - онда зове све."

"Он бира кога ће звати на рођендан. Није сигурно добар са целим разредом. Ако дете то жели ок, али скроз подржавам сина који тачно зна кога ће позвати и код кога ће ићи", кажу твитераши.

Фото: Профимедиа

 

"А је л' можемо да доведемо и млађе дете"

Ово је питање које обично ниједан родитељ не воли да добије уочи прославе дечјег рођендана у играоници. Тако се позивница за једног другара и једног родитеља у пратњи, претвори у гошћење целе породице.

Организација рођендана у играоници обично ограничава и број гостију, али чини се да званице то често немају на уму. Тако слављеник уместо да угости једног другара из вртића и једног родитеља у пратњи, мора некада да рачуна на целу породицу.

"Правили смо рођендан по пакету 20 деце + 40 одрасли, где смо рачунали на неколико пријатеља, родбину и пар другара из вртића. Помало непријатно су ме изненадили родитељи дечака из вртића који су се појавили и са млађим дететом, све као правдајући се да ето не одвајају децу и да ће млађи седети ту са њима у делу где је кафић. Наравно да смо дете прикључили осталима у играоници, доплатили шта треба, али не ради се то тако", пожалила се раније једна Београђанка.

Поједини родитељи имали су и искуства да их родитељи питају одмах када пошаљу позивницу за колико важи особа, да ли могу да поведу браћу/сестре, а дешава се и да пријаве још једног госта баш уочи славља.

Фото: Профимедиа

 

"Остала сам без текста када ми је једна мама то послала дан уочи рођендан да ли може да поведе и старије и млађе дете. Деца се разбољевају и разумем кад неко откаже, али ово је непримерено. Поготово што сви правимо рођендане, знамо шта то све подразумева и колико то све кошта. И шта би било да кажем - не може?", испричала је мама четворогодишњака који је обележио рођендан на базену.

Таква врста подразумева и мало већи опрез, јер је организатор дужан да обезбеди довољан број обучених професионалаца који ће пазити на децу у базену. Са бројем више и то мора да се мења, али и да се доплати - понекад и папрено у играоницама које услугу наплаћују "по детету".

Има и оних типова породица који су као везани ланцима - где је мама - ту је и тата.

"То ми је убедљиво најјаче - доведу дете у играницу и мама и тата, као да није довољно један да дође. А што да не - донесеш једну мајицу, играчкицу - и руча цела породица за џ", коментар је једног оца који нам је испричао и своје искуство.

Срећом, обично има више оних увиђајних који се држе правила 1+1, па се тако остави једно до два места вишка за "уљезе".

Да би се избегле непријатности у којима дебљи крај касније могу да извуку деца, потребно је, кажу родитељи, на позивници јасно и без устезања назначити на кога се она односи то јест коме је намењена - да ли је догађај намењен само деци или и њиховим родитељима, а када то важи и за браћу и сестре званица.

(Блиц.рс)

БОНУС ВИДЕО: