После четири године планирања и рада, успео је да осигура путовање на једно од најсмртоноснијих и најрадиоактивнијих места на свету. Реч је о острву на којем је боравак опасан за здравље - тамо се не сме остати дуже од три сата због високог степена радиоактивности.
Радиоактивно острво о којем се говори зове се Бикини Атол, налази се се у Микронезији која припада Републици Маршалска Острва, у Океанији. Реч "атол" означава прстенасто острво, а овај атол постао је познат због тога што је америчка влада одабрала управо њега као место за тестирање нуклеарних оружја након Другог светског рата. Тада су од 167 људи који су живели на острву затражили да се преселе због тестирања.
Америчка влада тврдила је да је то било "за добробит читавог човечанства". Тамо је укупно спроведено 23 нуклеарна тестирања, почевши с Операцијом Кросроудс 1946. године, а последњи тест обављен је 1958. године.
Прочитајте још
Бикини Атол је постао место највећег нуклеарног теста икад спроведеног када је 1954. године бачен термонуклеарни уређај Кесл Браво, чија је снага износила 15 мегатона ТНТ-а.
- Морамо да живимо на овом броду јер је острво превише радиоактивно да било ко на њему живи. Дозвољено нам је било да се вратимо само на три сата - рекао је у свом видеу објављеном на ТикТоку.
Покушали да врате аутохтоне становнике
Крајем 1960-их, америчка влада покушала је поновно да насели аутохтоне острвљане на Бикини Атол након што су тестирања на том подручју престала. Међутим, три године након што се око 100 људи вратило на острво, утврђено је да су бунари и даље превише радиоактивни за употребу, а храна је такође остала неупотребљива.
Са животом на острву извештаји су током година повезивали спонтане побачаје, генетске абнормалности и мртворођену децу. Због тога је заједница са Бикини Атола тужила америчку владу, а као одштету добили су износ од 75.000.000 долара. Додатних 90.000.000 долара додељено је за чишћење радиоактивног отпада.
- Кокоси су један од главних разлога зашто Бикиниоци нису могли да остану на Бикини Атолу. Радиација која је била три метра испод земље подизала би се у дрвеће и у кокосе, а затим би завршила у ономе што су јели. А није то био само кокос, све што су јели на острву било је контаминирано - причао је тиктокер.
Какво је стање сад?
На острву су остале зграде које је изградила америчка влада за потребе тестирања, као и за смештај за оне који су спроводили тестове.
Током своје посете Бикини Атолу, тиктокер је прошао кроз старе кухиње које је, након евакуације, користио мали тим радника који су на острву боравили наизменично како би ограничили изложеност радијацији.
Те куће и сада стоје празне, а домови су потпуно намештени, са посудама и лонцима још постављеним на зидовима кухиња.
- Када је стигла наредба за одлазак, једноставно су оставили све. Неке од тих кућа изгледају исто као и на дан када је наређено напуштање - закључио је аутор видеа.