Шеснаестогодишња девојчица из Пољопривредно-хемијске школе у Обреновцу јуче је на часу хемије попила азотну киселину. Брзом реакцијом Хитне помоћи превезена је на клинику у Тиршовој, где су јој лекари пружили неопходну помоћ. Тренутно је стабилно и ван животне опасности, али њено здравствено стање наставља да се прати.

Говорећи о хемијским својствима азотне киселине и ризицима њеног уношења, педијатар Саша Милићевић је истакао да је ово једно од најопаснијих каустичних средстава.

- Азотна киселина је изузетно снажно каустично средство. То је врло јака киселина која се користи у фармацеутској индустрији и транспорту, а уједно је и врло опасна. Опасност не лежи само у њеном уношењу као течности, већ и у њеним испарењима - каже он.

Објашњава да сви који раде са овом супстанцом морају носити заштитне рукавице и наочаре.

- Азотна киселина штетно делује на све слузнице, кожу и очи. Када се унесе преко органа за варење, изазива озбиљна оштећења: почев од усана, преко слузнице уста, па све до једњака и желуца. Читав дигестивни систем може бити угрожен. Тежина последица зависи од концентрације киселине, да ли је разблажена и у којој количини је унета. Акутно може изазвати перфорацију органа, што може бити смртоносно. Дугорочно, може изазвати озбиљне опекотине и компликације - објашњава лекар.

"Свака секунда је кључна"

Према његовим речима, брзина реакције у оваквим ситуацијама је од виталног значаја.

- Свака секунда је кључна. Хитна терапија укључује примену антикорозивних средстава и стално праћење пацијента. Ако дође до перфорације унутрашњих органа, последице могу бити озбиљне, па чак и смртоносне. У овом случају, дете је имало срећу што је ургентна терапија правовремено примењена - рекао је он.

На питање колико су три гутљаја азотне киселине опасна, др Милићевић је био јасан:

- Да, смртни исход је могућ, чак и код мање количине. Ако је киселина била разблажена, ситуација је лакша, али три гутљаја могу бити веома опасна. Срећом, у овом случају дете је тренутно у стабилном стању - каже он.

Међутим, додаје, и један гутљај, па чак и само испарења, могу изазвати озбиљна оштећења, и да не постоји "безбедна" количина овог средства.

- Дугорочне последице, попут стеноза (сужења органа за варење) или стварања ожиљака, могу се јавити. Надамо се да се то овде неће десити, али је праћење пацијента неопходно и наставља се - додао је.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО: