Државни удар у Јужној Кореји није нешто што би требало изненадити. Готово сви бивши председници ове земље завршили су у затвору, суочавали се са сменама или чак платили највишом ценом – животом.

Иако данас многи гледају на Јужну Кореју као на модерну и динамичну нацију која извози поп-културу и технологију широм света, период од 1961. до 1988. године представљао је време бруталне војне диктатуре. Председници ове земље, упркос свом политичком статусу, нису уживали у привилегијама власти какве би се очекивале, а сви су на овај или онај начин завршили у скандалима, насиљу и сукобима за власт.

Недавни догађаји у земљи, укључујући покушај председника Јун Сук Јеола да прогласи ратно стање, још су један у низу политичких преокрета. У покушају да ојача своју власт, Јун је одлучио да уведе ванредно стање како би се борио против недржавних снага и спречио деловање просевернокорејских групација.

Фото: Профимедиа

 

Историја пуна насиља, смена и оптужби

Међутим, ово је изазвало општи револт, а када су и његови политички савезници окренули леђа, Јун је био присиљен да попусти. Ови догађаји само су потврдили да његов политички положај, који је започео обећањима о реформама, брзо слаби. У међувремену, опозиција је већ припремила случај за његов опозив.

Јужна Кореја је позната по томе што њени председници врло често заврше у затвору, а понекад и са трагичним последицама. Бивши председници Парк Геун Хје и Ли Мјонг Бак били су осуђени за корупцију, док је председник Ро Му Хјун извршио самоубиство после  оптужби за корупцију. Ова историја, пуна војног насиља, смена и оптужби, поставила је темеље политичког живота у Јужној Кореји, али и обликовала негативан поглед на политичке вође.

 

 

Син Манри (1948–1960) – Срушен.

Јун По Сун (1960–1962) – Срушен.

Парк Чунг Хи (1962–1979) – Убијен.

Дана 26. октобра 1979. године, шест дана након студентских протеста, Парк Чунг Хи је убијен од стране Кима Џе Гјуа директора Јужнокорејске обавештајне службе (КЦИА), након банкета у Сеулу. Ким је убио и четири председничка гардиста, а потом је ухапшен и погубљен заједно са својим сарадницима. Мотиви за убиство нису јасни – Ким је тврдио да је желео да се бори за демократију, док је истрага, под вођством Чуна Ду Хвана, закључила да је Ким деловао како би сачувао своју моћ.

После атентата, Чои Кју Хах постаје вршилац дужности председника, а Чун Ду Хван брзо преузима контролу над војском и КЦИА, усмеравајући земљу ка војном режиму. Парк је сахрањен са државним почастима, а Ким Џе Гју је погубљен 1980. године.

Чои Кју Хах (1979–1980) – Смештен на власт војним ударом.

Чун Ду Хван (1981–1988) – Осуђен на смрт после мандата.

Ро Тае Ву (1988–1993) – Осуђен на 22 године затвора после мандата.

Ким Јонг Сам (1993–1998) – Био у затвору током мандата председника бр. 3. Као председник, обезбедио је осуде против двојице својих претходника.

Ким Де Џунг (1998–2003) – Био у затвору током мандата председника бр. 3 и осуђен на смрт током мандата председника бр. 5 (касније помилован). Добитник Нобелове награде за мир.

Ро Му Хјун (2003–2008) – Смењен, а касније враћен од стране Уставног суда. Испитиван због корупције након мандата и извршио самоубиство.

Ли Мјонг Бак (2008–2013) – Ухапшен због корупције након мандата; осуђен на 15 година затвора.

Парк Геун Хје (2013–2016) – Смењена и ухапшена због корупције. Осуђена на 24 године затвора.

Фото: Профимедиа

 

Дана 9. децембра 2016. године, Парк Геун Хје је смењена са функције председнице од стране Националне скупштине због оптужби везаних за трговину утицајем њеног главног сарадника, Чои Сун Сил. Након тога, тадашњи премијер преузео је њене овлашћења и дужности као вршилац дужности председника. Уставни суд је 10. марта 2017. године једногласном одлуком потврдио њен опозив, чиме је Парк постала први председник Кореје који је смењен на овај начин.

Дана 6. априла 2018. године, јужнокорејски судови осудили су је на 24 године затвора (касније повећане на 25 година) због корупције и злоупотребе власти. Током 2018. године, два одвојена кривична случаја довела су до повећања њене казне за још седам година.

Парк је проглашена кривом због илегалног узимања средстава ван књига од Националне обавештајне службе, због чега је добила петогодишњу казну затвора. Такође је проглашена кривом за илегално мешање у предизборе Саенури странке на парламентарним изборима 2016. године, због чега је добила још две године затвора. Дана 24. децембра 2021. године, објављено је да ће бити помилована из саосећања од стране јужнокорејског председника Мун Џе Ина.

Мун Џе Ин – Недавни председник; без затвора.

Мун је напустио функцију као најпопуларнији председник у историји, од када су 1987. године поново одржани слободни и поштени избори. Међутим, критичари су тврдили да су ови високи рејтинзи резултат велике ПР кампање усмерене на стварање и очување доброг имиџа, као и неуспеха да се решавају контроверзна питања током његовог мандата.

БОНУС ВИДЕО:

Нова/Агенције