Посебно одељење за организовани криминал Апелационог суда у Београду, након одржане седнице већа, донело је решење којим је одбило као неосноване жалбе осуђеног Бранка Берчека, некадашњег припадника Јединице за специјалне операције и његовог адвоката, на одлуку којом је одбачена његова молба за условни отпуст. 

- По налажењу Апелационог суда, Посебно одељење, правилно је поступио првостепени суд када је, одлучујући о молби за пуштање на условни отпуст осуђеног Бранка Берчека, исту одбацио, налазећи да у конкретном случају нису испуњени законски услови за подношење молбе за условни отпуст - наводи се у одлуци Апелационог суда.

Имајући у виду да осуђени Берчек, како се наводи, на дан подношење молбе за пуштање на условни отпуст, која је у суд примљена 1. новембра 2024. године није издржао 2/3 казне затвора од 40 година затвора, на коју је правноснажно осуђен, првостепени суд је, и по оцени овог суда правилно нашао да у конкретном случају нису испуњени законски услови за условни отпуст.

Надаље, првостепени суд је, како је наведено, имао у виду да је одредбом закона који је важио у време извршења кривичног дела, било прописано, да се окривљени може условно отпустити после издржане половине казне затвора, те је правилно закључио да се у конкретном случају примењује одредба закона која је важила у време извршења казне, односно  сада важећег кривичног закона, као и да је примена  блажег закона на учиниоца кривичног дела могућа само до правноснажног окончања предметног кривичног поступка.

- Супротно жалбеним наводима осуђеног и његовог браниоца, а имајући у виду да се у конкретном случају ради о поступку извршења казне, која је изречена правоснажном пресудом, због чега се у односу на осуђеног Берчека не могу примењивати одредбе о примени блажег закона  јер се блажи закон обавезно примењује до правноснажности пресуде, а након правноснажности само уколико, по ванредном правном средству, дође до укидања правноснажне одлуке, односно до поновног суђења, што овде није случај - навео је Апелациони суд у образложењу своје одлуке.

Бивши припадник Јединице за специјалне операције, Бранко Берчек, подсетимо, осуђен је за убиство Ивана Стамболића и покушај убиства Вука Драшковића у Будви на максималну казну од 40 година затвора.

Захтев за условни отпуст, подсетимо, поднео је и некадашњи командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, ком су максималне казне од 40 година затвора, осим за убиство Стамболића изречене и за убиство премијера Зорана Ђинђића, злочине "земунског клана", као и злочин на Ибарској магистрали.

Првостепеном одлуком и Легији је одбијена молба.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО: