Један од снимака на којем др Јеротић говори о васпитању деце, односно формирању њиховог карактера, шири се друштвеним мрежама и међу родитељима привлачи доста пажње.

Фото: Профимедиа, Милена Анђела

 

 

- Од раног васпитања много шта зависи. Има једна стара изрека, ко је то рекао, не знам, али врло је стара – човек је дат и задат. Видите како је то једноставно, а дубоко тачно. Сваки човек је дат и задат. Како дат? Дат је генетиком, пренаталним добом. Прве три, најкасније пет година детињства и васпитања, током тих првих неколико година, то са васпитањем може деловати песимистички. Прве три године, и то се слажу готово сви психолози у свету, прве три године, а најкасније до пет година, завршено је формирање карактера. Завршено формирање психичке структуре човека. Шта ту све треба да се одигра у породици, пре свега отац и мајка, наравно… - рекао је академик.

 

 

Дакле, шта родитељи раде до треће, а најкасније пете године детета и како се понашају, међусобно и према њему, има велики утицај на формирање његовог карактера. Др Владета Јеротић је иначе и раније говорио да деца већ око треће године живота треба да имају неке своје обавезе јер је то важно за њихово осамостаљивање.

- Обавезе које се дају деци са три године су врло важне. Да не кажемо раније, али дете до треће године треба већ неке обавезе да обавља само. Наравно, ако добро обавља онда је у стању и да буде похваљено. Децу треба хвалити чак и када нису до краја урадили шта треба. До треће године, четврте, каже се, децу треба увек хвалити. Ако не ураде нешто добро, показати им по други пут, по трећи пут и онда кад ураде добро, похвалити. Ако не уради добро, не треба никако грдити, него само поново показати - говорио је он.

БОНУС ВИДЕО: