Наступи певача из Србије у неке од осталих земаља бивше Југославије (пре свега у Хрватској и БиХ) неретко подижу велику буру у тамошњим јавностима. Што због, као по правилу, велике посећености тих концерата, што због, као по другом правилу, редовних осуда остатка јавности који те наступе не подржава и сматра да ти певачи нису пожељни у њиховим домовинама.
Тако је било и сада када је Лепа Брена заказала серију концерата у Загребу. Део хрватске јавности, баш као и раније босанскохерцеговачке када је најављиван бојкот њене свирке у Сарајеву, поручивао је да певачица није пожељна, да је њена музика шунд и кич и "испод хрватског нивоа"...
После тих концерата, док су Брени све кости на ногама још биле целе, једни су одушевљени што је маса углас певала њен хит „Југословенка“, а други су били бесни и сматрали су да је то нечувено.
Наравно, појавиле су се и старе приче о старим фотографијама Лепе Брене у униформи из периода рата у Југославији. Мање у медијима, али више у (полу)приватној режији на друштвеним мрежама где су коментатори "ревносно" подсећали шта Хрвати не смеју да забораве.
Јавили су се и хрватски генерали који су потписали саопштење у којем наводе да је Брена увредила њихову државу, а као разлог износе то што су заставе СФРЈ виђене у публици и чињеницу да је певачица носила војничку униформу за време рата у Босни.
- У Загребу се 14. и 15. децембра 2019. догодило јавно срамоћење хрватског народа и Републике Хрватске. Фахрета Јахић Живојиновић, познатија као Лепа Брена, одржала је у Загребачкој арени концерт на којем је бацила у транс обожаватеље њеног лика и „дела“. Је ли то иста она Лепа Брена која се насликавала у Брчком за време великосрпске агресије у маскирној униформи непријатељских формација које су јуришале на Хрватску, Босну и Херцеговину, разарале градове и села, убијале невине људе? Судећи по иконографији у дворани, засигурно јесте. Ко је одговоран за ову бламажу усред хрватског главног града? Ко се то игра с нашим националним достојанством? Ко излаже руглу нашу тешко стечену државу? - пише у тексту под насловом „Национална срамота у хрватскоме главном граду“, који су написали пензионисани генерали Иван Тољ, Иван Капулар, Маринко Крешић и Миле Ћук.
Шта се заправо крије иза две фотографије Лепе Брене у војничкој униформи?
Операција Брчко 1993. и спашавање оца
- У Брчко сам дошла по своје родитеље, јавили су ми да ми је фамилија у великој опасности. Рат је увелико буктао, добила сам информацију да ће бити стрељани, погубљени... Нисам бирала ни место, ни време, ни начин, нити шта ћу и како ћу се обући. Тог истог дана сам отишла за Брчко. Тај снимак постоји нити је икаква тајна. Да ли бисте ви отишли и спасили некога свог у таквој ситуацији? Оставила сам своје тада једногодишње дете и отишла сам са лонгетом на нози пошто сам се опорављала од прелома. Да то нисам урадила цео живот бих имала повређену и тешку савест и сигурно више никада не бих запевала - испричала је својевремено Брена и додала:
- О приговорима да сам носила војну униформу, могу да кажем да сам трећи део филма "Хајде да се волимо" снимала у Кенији у тој истој "униформи". То је заправо један сафари комплет који ми је костимографкиња купила у Италији и са којом сам снимила и песму "Тамба-ламба". Сви знају да је Лепа Брена аполитична особа. Никада нисам волела што се то десило у бившој држави, али је тада било паметније ћутати.
Брена у униформи други пут - на глави црвене беретке
Други пут када је Лепа Брена снимљена у униформи је за снимање спота "Љубав је" из 1996. године, коме је потом из Војске Србије забрањено емитовање.
- Песму је написала Марина Туцаковић, а наша жеља је била да направимо једну антимилитарну нумеру. Спот је режирао Дејан Милићевић, а те униформе које смо носили, као и статисти који су глумили, нису никакве "Црвене беретке", тачније немају везе са том јединицом. Добили смо и сугестију да се не објављује тај спот јер Брена никада није била за рат. Само је једном емитован на ТВ "Пинк" - објаснила је Брена.
- Никада ми неће бити јасно зашто се Војска Југославије стидела спота с Лепом Бреном. Тек што се два дана емитовао на Пинку, стигао је допис из Генералштаба у коме се строго забрањује даље приказивање. Штета.... Могао је то бити спот за сва времена. У њему Брена маршира са специјалном јединицом, пева у касарни, војници око ње вежбају. Чак ни ја немам тај спот у архиви - испричао је једном приликом Дејан Милићевић.